Imię z królewskim rodowodem. Było popularne na dworach, dziś także wraca do łask

gazeta.pl 7 godzin temu
Wybór imienia dla dziecka to jedna pierwszych rodzicielskich decyzji. Podejmując ją, warto się dobrze zastanowić. Imię to nie tylko nasza wizytówka. Niektórzy twierdzą, iż może nieść za sobą określone cechy, które przypisuje się później jego posiadaczowi.
Henryk to imię pełne powagi i autorytetu. W psychologii imion często kojarzone jest z porządkiem, odpowiedzialnością i stabilnością. Jego klasyczne brzmienie, obecność spółgłoski "r" i końcówki "-yk", sprawiają, iż odbierane jest jako tradycyjne i klasyczne. Osoby o imieniu Henryk bywają więc postrzegane jako godne zaufania, zorganizowane, ale często też konserwatywne.


REKLAMA


Co ciekawe, imię to może również wpływać na kształtowanie tożsamości przez pryzmat historii, obowiązku i dumy. W końcu imię to nosiło wielu władców, a obecni Henrykowie często czują się zobowiązani do utrzymania wysokich standardów - zarówno wobec siebie, jak i otoczenia. W Polsce imię to nosi w tej chwili 160 865 mężczyzn.


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Imię dla króla? Takie ma znaczenie
Imię Henryk pochodzi z języka staroniemieckiego - od słów "heim" (dom, ród) oraz "ric" (władza, panowanie). W dosłownym tłumaczeniu oznacza więc "władcę domu". Popularność imienia sięga średniowiecza - nosili je liczni królowie i cesarze, m.in. Henryk II Święty, cesarz rzymski, oraz Henryk VIII, znany angielski monarcha.
W Polsce Henryk pojawił się wraz z chrystianizacją i był szczególnie popularny wśród szlachty. Dobrze znanym nosicielem był Henryk Sienkiewicz - noblista i autor "Trylogii", co w naszym kraju dodatkowo umocniło to imię jako symbol intelektu, kultury i patriotyzmu.


Czytaj także:


Nauczyciele z większą ochroną. Także po lekcjach. "To leczenie objawu"


Zdrobnienia i formy pochodne. Duży Henryk, mały Henio
Choć Henryk brzmi dostojnie, posiada wiele zdrobnień, które nadają mu bardziej przystępny charakter. Najpopularniejsze z nich to Henio, Heniek, Henruś, Heniek, Heniuś, a także mniej spotykane formy jak Henryś czy sporadycznie Rysiek. Imieniny Henryka obchodzone są 19 stycznia, 13 lipca oraz 2 września.
Idź do oryginalnego materiału