Imię zarezerwowane dla silnych kobiet. W Polsce wciąż nie jest hitem. Kojarzy się z filmem sprzed lat

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sylvester Sabo / Unsplash


Gdybym miała córkę, nazwałabym ją Matylda. To głównie dlatego, iż kojarzy mi się z czasami mojego dzieciństwa. Chociaż dziś nie jest to imię często wybierane przez rodziców, warto nieco przyjrzeć się jego znaczeniu. Piękne i oryginalne, jest również wróżbą na przyszłość. Chociaż kojarzy się z delikatnością, ma w sobie ogromną siłę.
Matylda to imię, które wzięło się od germańskich słów macht ("siła, władza") oraz hiltia ("walka"). Oznacza więc: "ta, która jest silna, odważna w walce". W XIX wieku imię to stało się popularne w Niemczech, potem jego sława zawędrowała za Ocean – do Stanów Zjednoczonych. w tej chwili Matylda to imię, które jest używane na całym świecie, jednak w naszym kraju nie cieszy się zbyt dużą sławą. W ubiegłym roku zostało nadane nieco ponad 800 razy. Czy 2024 rok przyniesie zmianę?


REKLAMA


Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"


Matylda – silna wojowniczka ma swoją patronkę
Imię Matylda pochodzi z czasów starogermańskich i brzmiało Maht-hiltja, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało "siła-walka", czyli jakby kobieta je nosząca miała być "silna w walce". Dawni Germanowie jako lud wojowników często wybierał imiona związane z walką, a zanim oczywiście to imię trafiło do obiegu, początkowo było zarezerwowane dla jednej z walkirii, czyli żeńskich bóstw lub opiekuńczych duchów, które wiodły junaków do boju, a gdy bohater legł w polu, prowadziły jego duszę do Walhalli.


W średniowieczu Matylda była imieniem często nadawanym w niemieckich rodach arystokratycznych, książęcych i królewskich. W Polsce imię poświadczone już w XI wieku. Występuje w formach: Mathildis, Matildis, Machtildis, Machteldis, Metildis, Mechteldis, Mechtildis. Ma ono też swoją patronkę. Jest nią oczywiście św. Matylda żona króla Niemiec Henryka I Ptasznika, matka cesarza Ottona I, która była chwalona za swoją pobożność i oddanie Bogu. Jej biograf zapisał, iż potrafiła w środku nocy opuścić męża i udać się do kościoła na modlitwę. Matylda ufundowała wiele instytucji religijnych, m.in. kapitułę i opactwo w Kwedlinburgu, klasztory w Pöhlde, Nordhausen, Grone i Duderstadt.
Dziś imię to, chociaż piękne i wyjątkowe, powoli odchodzi do lamusa. W 2023 roku zostało nadane zaledwie 845 razy.
"Matylda" to też tytuł filmu familijnego sprzed lat. "Jest to historia widziana oczami dziecka, tytułowej Matyldy granej przez Marę Wilson (znaną z filmu 'Pani Doubtfire'). Matylda jest bystrą dziewczynką, nierozumianą przez rodziców (Danny DeVito i Rhea Perlman), brata i wrednego dyrektora szkoły" - czytamy w opisie produkcji na portalu fimweb.pl.


Matylda – imię idealne dla zdobywczyni
"Jest to imię, które wyraża silną wolę i odwagę, a także zdolność do podjęcia trudnych wyzwań. Matylda to imię, które jest uważane za piękne i godne szacunku" – podaje portal jakiemie.pl. Dzisiejsze Matyldy to osobowości energiczne, bardzo pracowite i zdeterminowane w dążeniu do celu. Mają wielu przyjaciół, którym zawsze można zaufać. W życiu zawodowym są ambitne i skuteczne.
Matylda imieniny obchodzi 11 stycznia, 19 stycznia, 14 marca i 19 listopada.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Matyla, Matyldek, Matyldka, Matyldunia, Matyldusia, Matylduś, Matyldzia, Matylka, Matysia, Matyś.
Idź do oryginalnego materiału