Inauguracja kampanii „Naturalnie, iż in vitro”

krknews.pl 1 miesiąc temu

Nawet 1,5 mln par w Polsce boryka się z niepłodnością. Wczoraj odbyła się w Sejmie konferencja prasowa ogłaszająca ogólnopolską akcję #NaturalnieŻeInvitro. Celem kampanii jest m.in. edukowanie społeczeństwa nt. leczenia niepłodności poprzez kampanie edukacyjne, konferencje i warsztaty.

1 czerwca rusza rządowy program finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 28 marca wystartowała kampania społeczna, przygotowana przez kilka organizacji pacjenckich wspierających pary leczące się na niepłodność. Patronat nad kampanią objęła wicemarszałeK Sejmu Monika Wielichowska.

Kampania ma na celu edukację społeczeństwa na temat zasad i procedur związanych z in vitro, zmniejszenie nieścisłości i przełamanie stereotypów, a także wsparcie osób zmagających się z problemem niepłodności.

– Pomysł wypłynął z codziennej pracy z parami z ograniczoną płodnością. Codziennie obserwujemy, iż środowisko społeczne ma wiele pytań i wątpliwości dotyczących in vitro i wiemy, iż program edukacyjny udzieli odpowiedzi na te pytania oraz rozwieje wszelkie niejasności – mówi Mariola Wantuch, kierownik zespołu pielęgniarek i położnych z KrakOvi (Małopolskiego Instytutu Diagnostyki i Leczenia Niepłodności)

Program zapewni także dostęp do eksperckiej wiedzy. Kampanię edukacyjną stworzyli eksperci, którzy na co dzień pracują z Pacjentami. Do projektu zostały zaproszone także fundacje i stowarzyszenia: krakowska Fundacja Edukacji Obywatelskiej OliEdu, Stowarzyszenie dr Max oraz Fundacja Pomoc dla Płodności.

fot. Sejm.gov.pl

Ewa Daros z Fundacji OliEdu podkreśliła podczas konferencji w Sejmie, iż nie można pozwolić na to, aby krzywdzące stereotypy na temat in vitro wpływały negatywnie na osoby planujące założenie rodziny dzięki tej metodzie oraz na rodziców i dzieci, którzy są z nami dzięki in vitro.

Akcja edukacyjna odbywać się będzie pod trzema hasłami: „Stop mitom o in vitro”, „Szukaj wsparcia mądrze” oraz „Pewnym krokiem w stronę szczęścia”.

Rządowy program finansowania in vitro ruszy 1 czerwca 2024 roku. Do tego czasu zespół ekspertów ma opracować kryteria naboru do leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce lepiej płacić tym szpitalom, gdzie przy przyjmowaniu naturalnego porodu stosowane jest znieczulenie.

Idź do oryginalnego materiału