Informacja o kwalifikacji wojskowej w województwie śląskim w 2025 r. dla uczniów (mężczyzn), którzy w bieżącym roku kończą 19 rok życia.

kuratorium.katowice.pl 3 godzin temu

Od 3 lutego 2025 r. na terenie RP rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia 2025 r. Do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską (PKLek.) w całym kraju zostanie wezwanych 230 tyś, osób z czego 20 tyś. w województwie śląskim. Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony Konstytucja RP.

Oprócz mężczyzn, którzy w bieżącym roku kończą 19 rok życia (urodzonych w 2006 r.) wezwanie do stawienia się przed PKLek. otrzymają również kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) dzięki wezwań, które doręczone będą na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji.

W trakcie kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:

  • Sprawdzenie tożsamości.
  • Przeprowadza się badania psychologiczne i lekarskie oraz nadaje się kategorię do służby wojskowej:
  • zdolny (a) do czynnej służby wojskowej
  • czasowo niezdolny (a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy od dnia badania.

D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem

niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby

wojskowej.

E -trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie

pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

  • Wprowadza się dane do ewidencji wojskowej.
  • Dokonuje się wstępnego przeznaczenia do poszczególnych form służby wojskowej
  • Nadaje się stopień wojskowy szeregowy oraz przenosi do pasywnej rezerwy.
  • Wydaje się zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej umiejętności służby wojskowej

Wszyscy wezwani do stawiennictwa w PKLek musza zabrać ze sobą:

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • Dokument potwierdzający wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy).
  • Posiadaną dokumentację medyczną, która może być istotna w procesie orzeczniczym.

W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie możliwość zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz żołnierzy z lokalnych jednostek wojskowych.

Idź do oryginalnego materiału