Innowacyjne strategie dydaktyczne podczas EDUweekendu – relacja z wydarzenia

mcdn.edu.pl 3 miesięcy temu

Ogólnopolska Konferencja „EDUweekend: Nauczyciel wobec wyzwań współczesności” odbyła się 13 oraz 14 grudnia br. i zgromadziła ok. 200 nauczycieli z różnych części Polski. Uczestnicy wysłuchali inspirujących wystąpień oraz wzięli udział w warsztatach, które dały nowe pomysły na prowadzenie zajęć.

Głównym celem konferencji, zorganizowanej przez MCDN i Studenckie Koło Przyrodników Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, było wsparcie metodyczne i merytoryczne nauczycieli zainteresowanych edukacją przyrodniczą, w szczególności w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W pierwszym dniu konferencji mgr Monika Drzymulska-Derda, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych w wystąpieniu pt.: „Profil absolwenta i absolwentki – droga do zmian w edukacji” zaprezentowała „Wstępny Profil Absolwenta i Absolwentki” zawierający kompetencje, wartości i wiedzę, jakie powinna zdobywać młodzież na różnych etapach edukacyjnych.

Warsztaty pt.: „Kompetencje przyszłości” poprowadzili Karolina Chmura oraz Piotr Walczak z UKEN. Uczyliśmy się na nich tworzyć treści quizów i testów online oraz interaktywnych materiałów edukacyjnych. Nie zabrakło również miejsca na przedstawienie gotowych strategii oraz gier terenowych i scenariuszy zajęć opartych na kreatywnych aktywnościach.

W drugim dniu konferencji prof. Izabela Ziętara w wystąpieniu pt.: „Rola nowych technologii w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych” omówiła praktyczne zastosowania innowacyjnych rozwiązań, takich jak modele 3D, rozszerzona rzeczywistość (AR) czy platformy AI.

Dr Ewa Pawłowicz-Sosnowska przedstawiła temat „Edukacja plenerowa – Przykłady dobrych praktyk zastosowania metod środowiskowych i outdoorowych”, a w nim podkreśliła najważniejsze elementy edukacji środowiskowej jako procesu, który ma wspierać rozwój ekologicznej świadomości oraz umiejętności współpracy i refleksji, przy jednoczesnym pozytywnym wpływem na zdrowie i jakość życia.

Dr Karolina Wójciuk w wystąpieniu pt.: „Nauczanie przedmiotów przyrodniczych przyjazne mózgowi, czyli neurodydaktyka w praktyce” podjęła zagadnienie neurobiologii i neuropsychologii w procesie nauczania oraz przedstawiła innowacyjne metody dydaktyczne oparte na neurodydaktyce i cyklu Kolba.

„Edukacyjny teleturniej – jak zamienić lekcję w emocjonującą rozgrywkę” to tytuł wystąpienia Martyny Kuc (UKEN). Prelegentka zainteresowała wszystkich, jak skutecznie zastosować mechanizmy znane z teleturniejów takich jak „VaBanque” czy „Familiada”, ażeby uatrakcyjnić proces nauczania i tym samym zwiększyć zaangażowanie uczniów podczas lekcji.

Ostatnim punktem programu były warsztaty dr Kingi Wierzbickiej. Prowadząca zaprezentowała scenariusz interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego do biologii dla II etapu edukacyjnego „Czerwona pompa z talentem bokserskim” ZPE.

Dzięki warsztatom i prelekcjom uczestnicy spotkania zyskali praktyczną wiedzę na temat wykorzystania nowych technologii w edukacji, w tym narzędzi interaktywnych, modeli 3D i gier terenowych. Zdobyli inspirację do stosowania innowacyjnych strategii dydaktycznych, które pomagają angażować uczniów, rozwijać ich motywację wewnętrzną oraz kształtować najważniejsze kompetencje przyszłości.

Galeria zdjęć

Idź do oryginalnego materiału