Inspirują i promują kształcenia przez całe życie

doxa.fm 5 dni temu
Fot. Radio Doxa

Czterech Opolan zostało ambasadorami projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Barbara Białowąs – reżyserka i scenarzystka, Joanna Kulig – aktywna działaczka środowiska studenckiego, Korneliusz Wiatr – twórca Jazzobrania i WindBandu w Oleśnie oraz Tomasz Michalak – właściciel firmy fotograficznej będą dzielić się z mieszkańcami regionu swoimi zawodowymi doświadczeniami.

– Od mniej więcej dwóch lat realizujemy projekt, który mówi o tym, iż należy rozwijać się i kształcić. To uczenie się przez całe życie to jest temat dla nas bardzo ważny, istotny też dla mieszkańców regionu. Statystyki unijne pokazują to, iż Polska jest w ogonie tych państw, których obywatele kształcą się i rozwijają. Musimy coś z tym zrobić i zachęcić mieszkańców Opolszczyzny do kursów, szkoleń i studiów, ale również tak zwanej edukacji nieformalnej, poprzez czytanie książek, czy tez słuchanie podcastów. Zdobywanie nowych kwalifikacji, umiejętności i kompetencji jest bardzo ważne, szczególnie w tym dynamicznie zmieniającym się świecie. Zaprosiliśmy cztery osoby, które są rozpoznawalne w środowisku lokalnym, ale również regionalnym, osoby, które są wizytówkami pewnego sukcesu, który osiągnęły dzięki własnym staraniom, rozwojowi i determinacji, żeby swoim przykładem inspirowały mieszkańców Opolszczyzny. Jesteśmy na etapie kampanii informacyjno-promocyjnej. Na pewno ci ambasadorowie będą dostępni w różnych miejscach na Opolszczyźnie. Będą uczestniczyć w mniejszych i większych wydarzeniach regionalnych i lokalnych, abyśmy wszyscy z nich czerpali inspiracje – informuje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

– Warto się rozwijać, bo wtedy jesteśmy bardziej szczęśliwymi ludźmi, widzimy, iż pokonujemy jakieś swoje bariery, jakieś swoje przeszkody lęki. To jest taka zasada, którą można się kierować obojętnie na jakim etapie życia się jest. Tak naprawdę z rozwoju zawsze się czerpie satysfakcję i lepiej się wtedy czujemy. Ja wybrałam też taką ścieżkę kariery, która była dość trudna. Wybrałam sobie zawód, który w jakimś stopniu mocno kojarzy się z zawodem męskim. Nie spodziewałam się, iż będą takie trudności i to właśnie ze względu na płeć. Postawiłam sobie bardzo wysoką poprzeczkę. Dużo takich sytuacji trudnych, dużo porażek zawodowych było podczas drogi, którą musiałam przejść, aby osiągnąć te sukcesy zawodowe, które mi się udało osiągnąć. Było bardzo trudno, ale wniosek jest taki, iż warto jednak wybierać te trudne czasami ścieżki. Dlatego, iż ta satysfakcja, zarówno życiowa, jak i zawodowa jest potem ogromna, ale trzeba też pamiętać o pewnej równowadze, żeby ten balans życiowy zachować – opowiada Barbara Białowąs – reżyserka i scenarzystka.

– Teraz jestem wykładowcą, dyrygentem, dyrektorem szkoły muzycznej, sporo takich rzeczy robię związanych z nauczaniem muzyki. Moje doświadczenia zawodowe są przeróżne, bo pracowałem i na budowie i na polu golfowym i w fabryce samochodów. Na pewno będę zachęcał osoby w każdym wieku do tego, by cały czas podejmować nowe wyzwania, rozwijać się, poszerzać horyzonty, bo naprawdę warto – mówi Korneliusz Wiatr – twórca Jazzobrania i WindBandu w Oleśnie.

Dodajmy, iż w ramach projektu dotyczącego wsparcia idei uczenia się przez całe życie Wojewódzki Urząd Pracy wraz z partnerami organizuje w regionie szereg wydarzeń związanych z rozwojem i doradztwem zawodowym. Są to między innymi Opolski Tydzień Kariery, czy Wojewódzkie forum Biznes-Edukacja-Kooperacja. Przedsięwzięcie pod nazwą „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie” realizowane jest z pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy i potrwa do połowy przyszłego roku.

Maciej Kalski, Barbara Białowąs, Korneliusz Wiatr:

Dłuższa relacja:

Maciej Kalski, Barbara Białowąs, Korneliusz Wiatr:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału