Instytucje Otoczenia Biznesu – wsparcie dla przedsiębiorców z Opolszczyzny

opolska360.pl 8 godzin temu

Przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy dopiero zaczynają swoją drogę rozwoju biznesu, czy posiadają już pomysł na innowacyjny produkt i szukają finansowania na jego wdrożenie, mogą liczyć na profesjonalną pomoc. W naszym regionie działa kilkanaście instytucji, które dzięki funduszom europejskim mogą wesprzeć zarówno początkujących, jak i doświadczonych właścicieli firm.

– Korzystanie z usług Instytucji Otoczenia Biznesu może znacząco zwiększyć szanse na sukces w biznesie. Dzięki ich wsparciu przedsiębiorcy mogą uniknąć wielu pułapek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przeprowadzić badania korzystając z fachowej wiedzy lub aparatury, szybciej rozwijać swoje firmy i skuteczniej konkurować na rynku – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Postaw na jakość i profesjonalizm

W województwie opolskim coraz większą wagę przykłada się do jakości i profesjonalizmu instytucji wspierających przedsiębiorczość. Jednym z działań w tym zakresie było przyznanie przez Samorząd Województwa Opolskiego certyfikatów akredytacyjnych dla wybranych Instytucji Otoczenia Biznesu. Jest to forma wyróżnienia i potwierdzenia wysokich standardów świadczonych usług, a także realnego wpływu tych instytucji na rozwój gospodarki w regionie.

W gronie dziewięciu wyróżnionych certyfikatem znalazły się: Fundacja Rozwoju Śląska, Politechnika Opolska, Izba Gospodarcza Śląsk, Park Naukowo-Technologiczny, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, Uniwersytet Opolski, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Opolska Izba Gospodarcza oraz Politechnika Wrocławska

– Przedsiębiorcy mogą liczyć na doradztwo strategiczne, które pomoże opracować skuteczną wizję rozwoju firmy. Usługi te obejmują również wsparcie w organizacji struktur firmowych oraz zarządzaniu zasobami, co ma najważniejsze znaczenie dla dalszego wzrostu i konkurencyjności przedsiębiorstw – dodaje Robert Węgrzyn członek zarządu województwa opolskiego.

Innowacje w centrum uwagi

Instytucje Otoczenia Biznesu wspierają przedsiębiorców w procesie wdrażania nowych produktów i technologii. Audyty innowacyjności, transfer technologii oraz doradztwo w zakresie tworzenia nowych rozwiązań są standardową ofertą dla firm, które pragną dostosować się do zmieniających się realiów rynkowych.

Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej, spodziewa się dużego zainteresowania tzw. voucherami na profesjonalizację usług przez firmy, które wykorzystają je na badania, które będą mogły być wykorzystane przez zainteresowanych wsparciem przedsiębiorców – Doradzamy m.in. w zakresie optymalizacji podatkowej, oferując pomoc przy rozliczeniach z urzędami skarbowymi oraz wybór odpowiedniej formy opodatkowania – mówi Bartosz Ryszka.

Dostęp do badań i nowych technologii

Przedstawicielka Politechniki Opolskiej Magdalena Filipek z Centrum Transferu Technologii podkreśla, iż uczelnia od dawna przeprowadza badania dla firm. – Od wielu lat wykonujemy badania, ekspertyzy, opinie, nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mamy bardzo duże zaplecze laboratoryjne i wielu ekspertów. Dodatkowe pieniądze pozwolą zwiększyć ofertę prac badawczych dla przedsiębiorstw – dodaje Magdalena Filipek.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oferuje usługi wspierające rozwój technologii i poprawę efektywności produkcji, koncentrując się na aspektach środowiskowych. Przygotowuje deklaracje środowiskowe typu II i III (EPD), oceniające wpływ produktów na środowisko w całym cyklu życia. Instytut oblicza również ślad węglowy i przeprowadza analizy cyklu życia (LCA). Oferuje audyty GOZ, wspierając gospodarkę obiegu zamkniętego i zrównoważony rozwój. Dodatkowo wspiera transfer i wdrażanie innowacji technologicznych w zakresie materiałów budowlanych, ceramiki i ochrony środowiska, a także przeprowadza audyty technologiczne i energetyczne.

Społeczna odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój

W dobie rosnącej troski o środowisko przedsiębiorcy coraz częściej kierują swoje działania ku zrównoważonemu rozwojowi. Dzięki tego typu usługom firmy mogą nie tylko zwiększyć swoją konkurencyjność, ale także wprowadzić proekologiczne rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata.

Przykładem może być Kędzierzyńsko-Kozielski Park Naukowo Przemysłowy, który oferuje szeroką gamę usług wspierających rozwój firm i organizacji oraz specjalizuje się w działaniach z zakresu marketingu i promocji, które mają na celu zwiększenie przychodów i dochodowości przedsiębiorstw. W ramach PR – Public Relations pomaga kształtować pozytywny wizerunek firm oraz budować dobre relacje z otoczeniem. Park wspiera również procesy rekrutacyjne, oferując kompleksową pomoc w przygotowaniu, wdrożeniu oraz realizacji procesu selekcji kandydatów.

Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska, podkreśla, iż wdrożenie nowych rozwiązań cyfrowych stanowi istotne wyzwanie dla jego instytucji. Zaznacza, iż celem jest wsparcie klientów poprzez prezentację innowacyjnych rozwiązań technologicznych. ​Oferta obejmuje również pożyczki na rozwój inwestycji, wdrażanie nowoczesnych technologii, odbudowę po klęskach żywiołowych czy wsparcie na wdrożenie odnawialnych źródeł energii.

– Fundacja angażuje się w promowanie takich praktyk, aby wspierać przedsiębiorców w dostosowywaniu się do nowych standardów – mówi Henryk Wróbel.

Województwo opolskie to także miejsce, gdzie przedsiębiorcy mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów badawczych oraz centrów innowacji. Instytucje takie jak Politechnika Opolska czy Uniwersytet Opolski oferują przedsiębiorcom wsparcie w zakresie badań naukowych, rozwoju nowych technologii i wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować ich branżę.

Start-upy, innowacje, laboratoria badawcze

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, pełni kluczową rolę jako instytucja otoczenia biznesu, oferując szereg usług wspierających rozwój przedsiębiorstw, szczególnie w obszarze nowych technologii. – Jako centrum innowacji, park wspiera zarówno start-upy, jak i rozwijające się firmy, oferując im dostęp do nowoczesnych przestrzeni, specjalistycznych urządzeń oraz szerokiego wachlarza usług doradczych i wsparcia w zakresie rozwoju biznesu – mówi prof. Jarosława Mamala.

Jednym z ważniejszych elementów infrastruktury Parku jest Budynek Laboratoryjno-Doświadczalny, który wyposażony jest w specjalistyczne laboratoria, takie jak laboratoria chemiczno-spożywcze, umożliwiające przeprowadzanie zaawansowanych badań materiałowych. Dzięki nowoczesnej aparaturze, takiej jak tomograf komputerowy, firmy mogą realizować skanowanie i drukowanie 3D przedmiotów, co stanowi istotne wsparcie w procesach badawczo-rozwojowych.

Skorzystaj z badań i wsparcia

​Z początkiem roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie usług specjalistycznych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa opolskiego. W ramach tego działania przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dotacje na profesjonalne usługi doradcze, takie jak doradztwo technologiczne, prawne, finansowe czy wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego.

W maju planujemy kolejny nabór, za pomocą którego przedsiębiorca będzie mógł otrzymać od nas voucher, a certyfikowana instytucja będzie mogła na rzecz tej firmy zrealizować np. badania. Maksymalna wartość grantu wynosi 50 000 zł, przy czym jedno przedsiębiorstwo może złożyć nie więcej niż 3 wnioski grantowe (3 profesjonalne usługi doradcze) na łączną kwotę wsparcia nieprzekraczającą 150 000 zł – opowiada Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Szczegóły nt. działania 1.7 Opolskie konkurencyjne – Vouchery dla MŚP można znaleźć na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce PROJKETY.

Idź do oryginalnego materiału