Studia to ekscytujący okres, pełen wyzwań, nowych doświadczeń i rozwoju. Wielu studentów jednak nie jest w stanie naprawdę się z niego cieszyć, gdyż trudna sytuacja materialna stanowi istotne zmartwienie i ograniczenie. Dla takich osób istotnym wsparciem może stać się stypendium. Na studentów czeka szeroka pula różnego rodzaju pomocy materialnych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak dostać stypendium socjalne na studiach – czyli wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
Czym jest stypendium socjalne i kto może się o nie ubiegać?
Stypendium socjalne to forma wsparcia finansowego dla studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Najczęściej oznacza to kłopotliwą sytuację finansową, o czym decyduje określony maksymalny dochód na osobę w rodzinie. jeżeli chodzi o socjalne stypendium uczelniane, taki dochód od roku akademickiego 2024/25 nie może przekraczać 1570,5 netto na osobę w rodzinie. Im niższy dochód na osobę w rodzinie, tym większa szansa na otrzymanie wsparcia.
Trzeba też pamiętać, iż stypendia socjalne przyznawane na uczelniach mają też inne kryteria. Takie świadczenia można otrzymywać na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Prawo do uczelnianego stypendium socjalnego nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł magistra, magistra inżyniera i równorzędne ani też posiadającemu tytuły licencjata, inżyniera albo równorzędne, kiedy ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia (istnieje wyjątek w przypadku stypendium dla osób niepełnosprawnych).
Jak dostać stypendium na studiach? Pamiętaj o terminach!
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule może się różnić w zależności od uczelni, dlatego warto zapoznać się z regulaminem przyznawania wsparcia finansowego w danej instytucji. Tam znajdziemy wszystkie odpowiedzi na pytania, jak dostać stypendium socjalne na studiach! zwykle jednak wniosek o stypendium socjalne składa się w dziekanacie lub za pośrednictwem platformy internetowej uczelni. Najczęściej dokumentami, których potrzebujesz, będą:
- Formularz wniosku o stypendium socjalne (otrzymasz go na uczelni).
- Zaświadczenie o dochodach w rodzinie(mogą to być np. PIT-y, zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach z innych źródeł).
- Potwierdzenie liczby członków rodziny (np. akt urodzenia rodzeństwa, oświadczenie o stanie cywilnym).
- Inne dokumenty, które mogą być wymagane przez uczelnię (czyli np. zaświadczenia o pobieraniu rent, emerytur, innych stypendiów).
Co jest szczególnie istotne? Koniecznie sprawdź, jaki jest na Twojej uczelni termin składania dokumentów! Przekroczenie go może kosztować Cię utratę szansy na świadczenie!
Co zrobić, jeżeli nie dostaniesz stypendium?
Jeśli dochód na osobę w Twojej rodzinie będzie zbyt wysoki lub jeżeli liczba wniosków jest bardzo duża, może się zdarzyć, iż nie otrzymasz stypendium z uczelni. Nie załamuj się jednak! Poza stypendiami socjalnymi przyznawanymi na uczelniach, istnieje też szereg innych możliwych do uzyskania świadczeń! Mogą to być programy stworzone przez organizacje działające niezależnie od budżetu państwa. Co za tym idzie, cechują je inne zasady i kryteria. I tak do stypendium socjalnego będą się kwalifikować osoby, które nie tylko mają określony w regulaminie dochód (może być inny od wspomnianego wyżej uczelnianego!), ale musiały się mierzyć z innymi trudnościami życiowymi, np.:
- dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej;
- są wychowankami domu dziecka albo rodziny zastępczej;
- są niepełnosprawne albo przewlekle chore.
Jeśli więc nie kwalifikujesz się do stypendium uczelnianego, nie zniechęcaj się. Istnieją inne drogi, jak dostać stypendium socjalne na studiach. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą bazą stypendiów socjalnych, gdzie znajdziesz liczne programy! Koniecznie przeczytaj uważnie regulamin danego stypendium, a w razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z organizatorami. Ponadto, polecamy śledzić nasz dział aktualności, gdzie na bieżąco publikujemy poradniki o stypendiach w Polsce i na świecie. Warto też zwrócić się do urzędu gminy – te instytucje również często przyznają stypendia. Powodzenia!
Jeśli ten artykuł Was zainteresował i chcielibyście takich treści czytać więcej, możecie Dziękujemy!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.