Jak napisać notatkę syntetyzującą? Oto sposób last minute. "Proste jak budowa cepa"

gazeta.pl 5 godzin temu
Od rana wielu uczniów szukało w sieci, jak napisać notatkę syntetyzującą. Z pomocą przyszła im tiktokerka, która nagrała filmik z wyjaśnieniami. "Oglądam to w drodze na maturę. Dziękuję" - pisze maturzystka.
Matura z języka polskiego rozpocznie się już 5 maja o godzinie 9:00. Już bladym świtem wielu uczniów rozpoczęło w sieci poszukiwania potencjalnych przecieków. Od samego rana w Google Trends można było zauważyć duże zainteresowanie zasadami tworzenia notatki syntetyzującej. Więcej na temat tej formy wypowiedzi powiedziała na swoim profilu @ukasztuka tiktokerka, nagrywająca różne materiały związane właśnie z zagadnieniami z języka polskiego.


REKLAMA


Jak napisać notatkę syntetyzującą?
Już na wstępnie zapowiedziała, iż w sposób "prosty jak budowa cepa", wyjaśni zdającym, co tak adekwatnie należy zrobić. W tym celu posłużyła się dwoma przykładami. Dla ułatwienia sprawy wybrała dwa bardzo krótkie teksty.


Zdanie autora XYZ brzmiało "Niebo jest niebieskie i wiele osób tak myśli", a zdanie autora ABC brzmiało "Niebo jest czerwone i myśli tak odsetek ludzi". Tiktokerka poleciła, aby z dwóch tekstów zaznaczyć te same rzeczy. W tym przypadku dotyczące koloru nieba i tego, co myślą na ten temat ludzie.
O czym warto pamiętać?
"Autorzy obu tekstów przedstawiają, w jaki sposób jest postrzegana kolorystyka nieba" - autorka nagrania zaproponowała przykładowy wstęp i zapewniła, iż tyle wystarczy. Następnie należy zestawić różnice z obu tekstów. "XYZ w swoim artykule zaznacza, iż niebo jest niebieskie, natomiast ABC ma odmienne zdanie i za kolor nieba uznaje czerwony" - przeszła do kolejnej części notatki. Potem skupiła się na tym, co myślą o tym wspomniane osoby.


Autorzy obu tekstów skupili się również na popularności danego stanowiska wobec koloru nieba. XYZ przedstawia, iż jego opinia o niebieskim kolorze nieba jest powszechna, a ABC wręcz przeciwnie - przedstawia swoje stanowisko wobec koloru nieba jako myśl przejawiającą się u stosunkowo niewielkiej liczby osób


- tłumaczyła.


"Ratujesz mnie w ostatniej chwili"
W zakończeniu napisała, iż oba teksty pokazują, iż postrzeganie koloru nieba może się różnić w niektórych grupach osób. Podsumowała, aby wszystko przeczytać, zaznaczyć, posklejać, skupić się na konkretach i zakończyć.


Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy od zdających, którzy podziękowali tiktokerce za to wyjaśnienie. "Ratujesz mnie w ostatniej chwili", "Matura za 9 godzin. Nigdy nie jest za późno", "Dwie godziny do matury i ratujesz mi życie", "Oglądam to w drodze na maturę. Dziękuję" - pisali.
Idź do oryginalnego materiału