Jakiś czas temu w sieci pojawiła się krótka animacja, na której widać czarno-białą sylwetkę, poruszającego się konia. Przedstawiano ją jako iluzję optyczną, która pomaga zrozumieć, jak pracuje ludzki mózg. W zależności od tego, czy dana osoba widzi konia poruszającego się do przodu, czy do tyłu, inna półkula jej mózgu może być dominująca. Naukowcy podkreślają jednak, iż teoria dotycząca ludzi, których można skategoryzować przez większą aktywność jednej z półkul mózgowych, to mit. Dlaczego?
REKLAMA
Zobacz wideo Te gwiazdy urodziły w 2024 roku. Jakie imiona wybrały dla dzieci?
Teoria o dwóch różnych półkulach mózgu. Która z nich dominuje?
W latach 60. XX wieku pojawiła się teoria laureata nagrody Nobla Rogera W. Sperry'ego, która sugeruje, iż prawa i lewa półkula mózgu funkcjonują inaczej. W bardzo dużym uproszczeniu prawa półkula odpowiada za kreatywność, wyobraźnię i myślenie intuicyjne. Lewa za to za logiczne i analityczne myślenie. Twierdzono, iż któraś z nich przeważnie dominuje.
Osoby z bardziej aktywna lewą półkulą mózgu widzą na animacji konia poruszającego się do przodu, a te z prawą, cofającego się. Osoby z bardziej aktywną lewą półkulą mają mieć większe zdolności analityczne i łatwiej uczyć się np. matematyki. Naukowcy przestrzegają jednak, iż przez wielu ludzi ta teoria jest źle interpretowana.
Naukowcy mówią o micie dwóch przeciwstawnych sobie półkulach mózgu
Jak czytamy na portalu webmd.com, ludziom bardzo spodobała się teoria dwóch przeciwstawnych sobie półkul i kategoryzują się w ten sposób, bo łatwo jest im się określić na podstawie ich zainteresowań i umiejętności. Naukowcy podkreślają, iż jest to odrobinę bardziej skomplikowane niż podział na logiczną i kreatywną półkulę mózgu.
Dopiero po latach 60. bliżej przyjrzano się działaniu obu półkul i badacze wywnioskowali, iż lewa półkula lepiej radzi sobie z językiem i rytmem, a prawa z emocjami i melodią. Nie oznacza to jednak, ze półkule funkcjonują oddzielne. Dlaczego mit o przeciwstawnych półkul mózgu przez cały czas się utrzymuje? Jak czytamy na łamach portalu WebMDta, teoria ta podobnie jak znaki zodiaku pozwala nadać ludziom określony typu osobowości. Większość ludzi postrzega także kreatywność i logikę jako swoje przeciwieństwa. Jak podkreślają naukowcy, mózg i jego budowa są skomplikowane i nie da się określić tego w tak okrojonym schemacie. A Wy, co zauważyliście na animacji ze spacerującym koniem? Utożsamiacie się z przedstawioną wyżej interpretacją?