Jak przygotować się do porodu?

51015kids.eu 2 lat temu

Jesteś w ciąży i zaczynasz zastanawiać się nad przebiegiem porodu? A może dopiero planujecie powiększyć rodzinę, ale już teraz masz w głowie mnóstwo pytań o poród, jego przebieg i to, jak adekwatnie podejść do tego tematu? W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się do porodu, by mieć pewność, iż wszystko masz pod ręką i nic Cię nie zaskoczy. Dowiesz się także, kiedy przygotować torbę do porodu oraz czego nie powinno w niej zabraknąć.

Jak przygotować się do porodu – pozytywne nastawienie

Tym, co jest najważniejsze na etapie przygotowań do porodu jest pozytywne nastawienie. Postaraj się oswoić strach i skupić na dobrych stronach – w końcu po raz pierwszy będziesz mogła zobaczyć swoje dziecko i je przytulić. W oswojeniu strachu pomoże Ci też poszerzanie wiedzy poprzez czytanie rozmaitych poradników czy artykułów związanych z porodem. Dzięki temu będziesz wiedzieć czego się spodziewać, dowiesz się więcej na temat poszczególnych faz porodu itd. jeżeli masz odpowiednio dużo czasu, zapisz się do szkoły rodzenia – na spotkania zabieraj swojego partnera, przyjaciółkę czy inną, bliską Ci osobę. Otwórz się także na wsparcie koleżanek, które już rodziły, lekarza oraz położnej – pytaj ich o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Im więcej będziesz wiedzieć, tym będziesz spokojniejsza, gdy już rozpocznie się akcja porodowa.

Przygotowania do porodu – pokój dziecka i wyprawka

Ważną częścią przygotowań do porodu jest między innymi skompletowanie wyprawki dla noworodka. Świadomość, iż masz już dla niego ubranka, kosmetyki, pierwsze zabawki czy zapas pieluszek da Ci poczucie kontroli nad całą sytuacją i sprawi, iż poczujesz się pewniej. Z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśl również o przygotowaniu pokoju dla swojego maleństwa – wystarczy choćby podstawowe odświeżenie ścian, zakupienie łóżeczka, przewijaka oraz komody na jego ubranka, kosmetyki itd.

Sprawdź również: Co jest niezbędne do wyprawki dla noworodka?

Torba do szpitala

A kiedy przygotować torbę do porodu? Najlepiej zrób to już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem (nawet 2 miesiące wcześniej). Na wierzchu pozostaw to, co przyda Ci się na czas porodu – w tym dokument tożsamości, teczkę dokumentującą przebieg ciąży oraz aktualne wyniki badań (m.in. z oznaczeniem grupy krwi, ostatnią morfologię, USG i badanie moczu). Na czas pobytu w szpitalu, zabierz ze sobą m.in. 2 lub 3 koszule nocne przystosowane do karmienia piersią, szlafrok, kapcie, skarpetki, ręcznik, biustonosz do karmienia, kosmetyki do kąpieli, wygodną bieliznę, chusteczki higieniczne i nawilżane, wkładki laktacyjne, laktator (może, ale nie musi się przydać), telefon komórkowy z ładowarką i czyste ubranie na czas powrotu do domu. Nie zapomnij w tym wszystkim o swoich przyjemnościach – gdy noworodek będzie spał, przyda Ci się interesująca książka lub telefon z dostępem do internetu. W drugiej torbie miej przygotowane wszystko, co może przydać się bobasowi tuż po narodzinach. Nie powinno zabraknąć w niej jednorazowych pieluszek, kosmetyków, kocyka, ręcznika, czapeczki i kilku par śpioszków.

Przygotowania do porodu: wybór szpitala

Zanim zdecydujesz się wybrać szpital, w którym urodzisz, przygotuj listę placówek, które wstępnie spełniają Twoje oczekiwania. Porozmawiaj także z koleżankami, które już rodziły i mogą podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami. Cenne wskazówki mogą dać Ci także położne ze szkoły rodzenia. Pamiętaj, iż szpitale różnią się nie tylko lekarzami, ale też standardem oraz wyposażeniem sal. Szpital, który wybierzesz warto z odpowiednim wyprzedzeniem odwiedzić osobiście.

Plan porodu

Jednym z ważniejszych etapów przygotowań do porodu jest opracowanie tzw. planu porodu, czyli dokumentu, w którym zawrzesz wszystkie swoje oczekiwania okołoporodowe. W uzupełnieniu dokumentu pomoże Ci lekarz lub położna. Uwzględnij w nim m.in. to, czy chcesz, aby podczas porodu była obecna osoba towarzysząca (np. ojciec dziecka) i czy zgadzasz się na wykonanie poszczególnych procedur medycznych. Ważnym punktem w planie porodu jest kwestia znieczulenia. Przedyskutuj ją ze swoim lekarzem, poznaj wady i zalety poszczególnych opcji i zdecyduj, która przemawia do Ciebie najbardziej. W trakcie może okazać się, iż będziesz potrzebować innych lub dodatkowych środków przeciwbólowych – to, co zostanie uwzględnione w planie nie musi zatem mieć swojego odzwierciedlenia w chwili, gdy rozpocznie się akcja porodowa. W planie możesz uwzględnić swoje preferencje dotyczące pozycji, które są dla Ciebie najbardziej komfortowe – nadmień, czy wolisz stać, klęczeć, kucać lub leżeć. Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy – dokument ma pomóc Ci przejść przez poród w najbardziej komfortowych dla Ciebie warunkach.

Sprawdź również: Fazy porodu naturalnego – jak wyglądają?

Jak przygotować się do porodu: pomyśl o sobie

Manicure, pedicure, fryzjer – przed porodem maksymalnie skoncentruj się na sobie i swoim komforcie. Spraw sobie drobne przyjemności, pójdź do kosmetyczki, podetnij włosy czy zapisz się na depilację. Dzięki temu poczujesz się lepiej i wzmocnisz swoją pewność siebie – a o to właśnie chodzi! Po narodzinach bobasa będziesz musiała przez jakiś czas skupić się głównie na opiece nad nim, dlatego ostatnie dni przed porodem wykorzystaj myśląc przede wszystkim o sobie.

To może Cię zainteresować: Jak zorganizować baby shower?

Idź do oryginalnego materiału