Z jakimi zagrożeniami w internecie może spotkać się młodzież oraz jak sobie z nimi radzić – o tym dyskutowano podczas inauguracji XI edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. Inicjatywa organizowana jest przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i policję.
W inauguracji konkursu wzięła udział wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Jak przyznaje, bezpieczny internet to bardzo ważne zagadnienie.
– Z jednej strony sieć to ogromny zasób wiedzy, z której bardzo łatwo skorzystać, a z drugiej strony można wpaść w jego pułapkę. Istnieją różne ryzyka związane z działaniami w sieci i warto tę świadomość zachować. Trzeba zachować też zdrową równowagę pomiędzy światem realnym, a wirtualnym – tłumaczy wiceminister.
Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach podkreśla, iż projekt od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Każdego roku rozwijamy ten program, a poza tym jest to temat bliski zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Szanse i zagrożenia – to nieodzowne elementy funkcjonowania w cyberprzestrzeni. W tym roku konkurs organizujemy w trzech kategoriach: dla klas I-III będziemy bazować na pracach plastycznych, klasy IV-VII będą przygotowywać prezentacje o zagrożeniach w internecie, a młodzież szkół ponadpodstawowych przygotuje spoty reklamowe o tym, jak korzystać z sieci w sposób adekwatny – wyjaśnia dyrektor.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski dodaje, iż trzeba cały czas uczulać młodzież i nauczycieli na skutki uboczne cyfrowej przestrzeni.
– Takie działania jak te, skutecznie chronią dzieci i młodzież oraz uczą, jak bezpiecznie szybować w internetowej chmurze – informuje marszałek.
Komisarz Jarosław Borowski, ekspert wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zwraca uwagę, iż w internecie spotykamy się z szeregiem zagrożeń, które mają wpływ na nasze życie.
– Coraz częściej spotykamy się z przemocą na tle seksualnym i to dotyczy nie tylko nieletnich, ale i osób dorosłych. Młodzież przyzwyczajona jest też do używania komunikatorów i portali społecznościowych co sprawia, iż trudno im czasem porozmawiać w prawdziwym życiu. Poza tym wszechobecny hejt, który może skończyć się tragicznie. Jednak by się przed tym bronić potrzebni są rodzice oraz nauczyciele, którzy będą monitorować to co dzieci i młodzież ogląda w internecie oraz uczulać ich na ewentualne przykre zdarzenia – mówi komisarz.
Uczniowie biorący udział w konkursie podkreślali, iż taki program jest ważny, ponieważ internet stale się rozwija. Wśród najpopularniejszych zagrożeń młodzież wymieniła hejt, darknet oraz niebezpieczne linki, przez które można stracić nie tylko pieniądze, ale i tożsamość.
Do tegorocznej edycji akcji zgłosiło się ponad 70 szkół. Finał konkursu zaplanowany jest na koniec maja br.