Już kilkuletnie dzieci, które doświadczyły porażki i poczucia żalu wiedzą, jak wyiągać wnioski i więcej nie popełnić błędu.
Eksperci zachęcają, by pozwalać dzieciom na jak najwięcej samodzielności i dawać wolną rękę w życiowych wyborach.
Dzięki popełnianiu błędów i żalowi nastolatki mają szansę zyskać życiową mądrość i doświadczenia, które pomogą im w dorosłym życiu.
Rodzice chcą chronić dzieci
Dzieci, którym rodzice dają wolną rękę, są bardziej samodzielne w życiu. Najnowsze badania pokazują, iż dzięki temu, iż nastolatki robią wszystko po swojemu i popełniają błędy, a potem czegoś żałują, stają się (dzięki swoim doświadczeniom) mądrzejsze.
Wiadomo, każdy z nas stara się tak żyć, by błędów popełniać jak najmniej, aby nie przeżywać zawodów, smutku i bólu. Są one jednak nieodłącznym elementem życia i dążenia do celów i tego warto dzieci uczyć. Bywa, iż bez dokonania złych wyborów, których często potem żałujemy, nie uda się dojść do celu i osiągnąć sukcesu.
Rodzice pragną zazwyczaj, żeby ich dzieci miały idealne życie, przestrzegają je przed sytuacjami, w których oni sami zawiedli lub nie wyszło im coś, co spowodowało u nich zawód i żal. zwykle chcemy, by nasze potomstwo nie szło naszymi śladami, np. wybrało jakiś kierunek studiów, który pozwoli im osiągać większe sukcesy w życiu. Pragniemy, by spotkało je jak najmniej przykrych sytuacji, które sprawią im ból.
Zły wybór = mniejsza nagroda
Nowe badania przeprowadzone przez Queen's University w Belfaście w Irlandii sprawdziły, czego dzieci żałują po podjęciu różnych decyzji, odkryto, iż dzieci podejmują lepsze decyzje po popełnianiu w życiu błędów i doświadczeniu żalu.
"Nie mówimy, iż nauczyciele i rodzice powinni celowo narażać dzieci na popełnianie błędów i żal z tego wynikający. Ale pokazanie im, jak sprawy potoczyłyby się inaczej, gdyby dokonali alternatywnego wyboru, mogłoby przynieść im korzyści" – powiedział w komunikacie prasowym kierownik badania, dr Aidan Feeney . "Przykre doświadczenia mogą mieć znaczącą wartość dla rozwoju dzieci ze względu na to, jak w przyszłości będą podejmowały decyzje" – dodał badacz.
Samo badanie na 325 dzieciach polegało na tym, iż proszono 6- i 7-latków o wybranie jednego z dwóch pudełek. Bez względu na ich wybór, dzieci otrzymywały naklejki i były pytanie o swoje odczucia dotyczące decyzji. Następnie pokazywano im, ile więcej otrzymałyby naklejek, jeżeli zdecydowałyby się na wybór drugiego pudełka i już nie pytano ponownie o ich odczucia.
Te dzieci, które czuły się gorzej po otrzymaniu informacji, odczuwały żal. Przy okazji następnego wybierania pudełek, maluchy przez cały czas pamiętały uczucia, jakie im towarzyszyły przy pierwszym wybieraniu. Nauczone doświadczeniem wybierały to pudełko, które miało im przynieść więcej korzyści, co oznacza, iż po przeżytych zawodach były skłonne do zmiany swoich zachowań.
Daj dziecku popełniać błędy, w przyszłości będzie mu łatwiej
Wnioski z badania są takie, iż u małych dzieci naklejki zadziałały motywacyjnie i kilkulatki korzystały ze swoich dotychczasowych doświadczeń, by kolejny raz nie popełnić błędu. U starszych dzieci stawka jest coraz większa i większa – wprost proporcjonalnie do ich wieku. Dzięki tym wynikom można jasno powiedzieć, iż warto dawać dzieciom wolną rękę w wyborach i uczyć je samodzielnych działań i podejmowania decyzji, szczególnie jeżeli mówimy o nastolatkach, które lada moment wejdą w dorosłe życie.
Nawet jeżeli następstwa ich decyzji przyniosą im ból, żal i negatywne skutki, to dadzą im również pewne doświadczenia. Wtedy popełnione błędy będą nauczką na przyszłość. Nie da się ochronić dzieci przed wszystkimi negatywnymi doświadczeniami, a wręcz warto pozwalać im na popełnianie błędów.
Dzięki temu nabierają życiowej mądrości i przy kolejnej próbie dojścia do celu, dzięki tym doświadczeniom, prawdopodobnie osiągną dużo większy sukces. jeżeli pozwolimy naszym dzieciom żyć z konsekwencjami swoich decyzji teraz, to sprawi, iż będą podejmować lepsze decyzje w przyszłości, gdy staną przed większymi i ważniejszymi wyborami.