Jak tworzą się fake newsy?

radiokielce.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Kielce. Centrum Edukacji Medialnej. Dzień Dziecka / Fot. CEM


Jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad? Jak odróżnić informację prawdziwą od fake newsów? Między innymi tego mogą się dowiedzieć osoby, które odwiedzą Radio Kielce i działające w jego ramach Centrum Edukacji Medialnej.

Chętni mogą także spróbować swoich sił jako spiker wiadomości lub prezenter pogody, a na wystawie obejrzeć używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu.

W rolę dziennikarzy wcieli się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Kielcach.

– Podobało mi się miejsce, gdzie mówiło się na żywo do mikrofonu. Musieliśmy też przeczytać przygotowany wcześniej tekst – powiedziała Natalia.

Z kolei Zuzi najbardziej podobała się możliwość zagrania na konsoli, a Tymonowi do gustu przypadły stare odbiorniki radiowe i telewizory.

Wojciech Wielgus, przewodnik Centrum Edukacji medialnej informuje, iż odwiedzający centrum i budynek rozgłośni mogą poznać historię mediów, dzięki smart wall, interaktywnej dotykowej ścianie. Zapoznają się z też z tym, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad.

Wychowawca klasy, Paweł Białek podkreśla, iż chciał, aby młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy radia.

– Przyszliśmy do radia, by uczniowie poznali historię mediów, historię radia. Mieli też okazję być w studiu, skąd nadawany jest program, spróbować swoich sił przed mikrofonem sądząc po liczbie pytań, jakie zadawali przewodnikowi, zarówno wizyta w budynku Radia Kielce i Centrum Edukacji Medialnej bardzo im się podobała – dodał Paweł Białek.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Szkoły i osoby zainteresowane odwiedzinami w Centrum Edukacji Medialnej działającym przy Polskim Radiu Kielce szczegóły dotyczące zapisów znajdą na stronie internetowej cempolska.pl.


Idź do oryginalnego materiału