Jak uspokoić zdenerwowane dziecko? 3 sprawdzone taktyki do wprowadzenia od zaraz

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jedno jest pewne, nie uda ci się kontrolować emocji dziecka. Fot. 123rf.com


Emocje potrafią być tak silne, iż czasem trudno nad nimi zapanować choćby nam, dorosłym. Warto jednak pamiętać, iż dziecko dopiero się uczy rozumieć oraz nazywać to, co czuje. Zamiast próbować kontrolować dziecięcą złość, warto skupić się na nauce radzenia sobie z tak silnymi emocjami.


Zarówno ty, jak i dziecko, musicie mieć świadomość, iż złość nie jest zła.

Można się jednak na nią przygotować. Mając plan, łatwiej sobie poradzić z silnymi emocjami.

Znając przyczynę złości, łatwiej znaleźć rozwiązanie.


Kiedy dziecko się złości, naszym pierwszym odruchem może być myśl: "Niech ono wreszcie przestanie!". Ale myślenie życzeniowe w obliczu dziecięcej złości nie działa, tak samo jak nie sprawdza się powiedzenie: "uspokój się", "przestań natychmiast!". Co więc powinien zrobić rodzic, żeby pomóc dziecku uporać się z tą silną emocją? Oto 3 taktyki, które pomogą wam, gdy gniew malucha sięga zenitu:

1. Wizualizacja


Kiedy dziecko wpada w dużą złość, najczęściej przekracza pewną granicę i traci zdolność rozumowania (to nie jego wina, tak działa ludzki mózg). Mimo to przez cały czas potrzebuje przestrzeni, by przetworzyć swoje emocje. Jak ją znaleźć? Warto pomóc dziecku, tworząc wizualizację np. wyższego i niższego piętra w mózgu. Gdy czują, iż tracą kontrolę nad emocjami, schodzą po schodach, stopień po stopniu, na dół, jakby do ciemnej piwnicy i nie są w stanie wyraźnie zobaczyć sytuacji. Trzeba zrobić sobie przerwę, by wrócić na górę mózgu. Tam można wszystko zobaczyć wyraźniej.

2. Dobry humor


Żarty w środku napiętej sytuacji wydają się sprzeczne z tym, co naprawdę chcesz zrobić. Jednak zastosowanie odrobiny humoru może pomóc rozładować napięcie, gdy twoje dziecko nie jest w stanie uciec od sytuacji, która je złości.

To świetny sposób radzenia sobie z trudną sytuacją, zanim dziecko dojdzie do punktu krytycznego. Kiedy używasz żartu, aby złagodzić sytuację, upewnij się, iż humor, do którego się uciekasz, w żaden sposób nie ośmiesza dziecka. Skoncentruj się na żarcie, który może mu pomóc uśmiechnąć się.

3. Plan


Rozmowa z dzieckiem o złości, gdy nie jest złe, stwarza możliwość obmyślenia planu. Stwórz bezpieczną przestrzeń, gdzie możecie porozmawiać o tym, co je denerwuje i jak sobie z tym radzić. Zidentyfikowanie punktu zapalnego, a także opracowanie metod radzenia sobie z emocjami pomoże mu w krytycznej sytuacji. Jest szansa, iż przypomni sobie, co robić, gdy poczuje wzbierająca w nim złość. choćby kiedy ciebie nie będzie obok!

Idź do oryginalnego materiału