Samodzielność i odpowiedzialność to cechy, które idą ze sobą w parze – a przynajmniej powinny! Warto nauczyć więc swoje dzieci obu – by mogły być nie dość, iż autonomiczne i pewne siebie, ale również całkowicie bezpieczne. W poniższym tekście pokażemy ci, jak możesz podejść do tematu.
Warto działać już od najmłodszych lat
Najlepiej już od samego początku nauczyć dziecko, iż istnieją zasady, których rodzic będzie przestrzegał i iż stosowanie się do nich owocuje nagrodą, a niezastosowanie się – konsekwencjami. Dzięki temu dziecko szereguje sobie rzeczywistość prostym schematem, co wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i pozwala lepiej się zorganizować.
Możesz na przykład wprowadzić zasadę, iż raz dziennie dziecko składa swoje ubrania, czy raz w tygodniu podlewa z tobą kwiaty. Niech będą to zadania proste, z niskim progiem wejścia, a dziecko regularnie nagradzaj. Chodzi o to, by zrozumiało, iż nie może zignorować zadania, o ile nie ma ku temu ważnego powodu – bo to jest właśnie odpowiedzialność. Niepodlany kwiatek uschnie, a dziecko tego dnia nie otrzyma, na przykład, małej nagrody.
Stopniuj trudność powoli, ale skrupulatnie
Dziecko rozumiejące koncepcję odpowiedzialności może już zacząć działać samodzielnie – niech więc zacznie samo decydować, kiedy należy podlać kwiaty i robić to w pojedynkę. o ile zechcesz, możesz poprosić dziecko o towarzyszenie przy przygotowywaniu posiłków, a kiedy maluch uzna, iż jest na to gotowy, może sam przygotowywać proste śniadanie – na
przykład raz w tygodniu. Staje się wówczas odpowiedzialne za to zadanie, a także samodzielne – bo przygotowuje to bez twojej pomocy.
Kolejnym krokiem może być nauka samodzielnego poruszania się – czy to do sklepu pod blokiem, czy do szkoły, a choćby dalej, autobusem bądź rowerem. o ile zastanawiasz się, co mówi o tym prawo – zajrzyj tutaj, by sprawdzić, co może już robić twoje dziecko, biorąc pod uwagę jego wiek: https://unilink.pl/porady/od-ktorego-roku-zycia-dziecko-moze-chodzic-samo.
Pamiętaj, iż o ile powierzysz dziecku odpowiedzialne zadania, to samodzielne ich wykonanie przyniesie ogromną satysfakcję, ale muszą to być zadania, które nie przerosną malucha. Siedmiolatek może być zbyt obciążony, o ile przyjdzie mu szykować dwudaniowy obiad dla czterech osób – a wtedy zechce się poddać i zrezygnuje, co obniży motywację do
dalszej nauki.
Wspieraj emocjonalnie!
Pamiętaj, iż twoją rolą jest wychowywanie dziecka, czyli wspieranie go w każdej chwili trudności, angażowanie w różne aktywności i po prostu bycie obok. Maluch musi czuć, iż ma w tobie wsparcie, iż może przyjść z każdym problemem i nie zostanie oceniony ani wyśmiany, a zwyczajnie podniesiony na duchu.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu dla dziecka, które podniesie stopień bezpieczeństwa twoich pociech, gdy zaczną budować swoją samodzielność! NNW czy polisa szkolna sprawią, iż będziesz spać spokojnie – sprawdź w lokalnej multiagencji ubezpieczeniowej, co mogą ci zaoferować poszczególni ubezpieczyciele! https://unilink.pl/placowki/unilink-ubezpieczenia-lodz-klonowa
Artykuł sponsorowany