Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

51015kids.eu 1 rok temu

Ciało kobiety w ciąży diametralnie się zmienia, a jednym z wyzwań, które pojawia się w ciągu 9 miesięcy oczekiwania na bobasa są rozstępy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by ich uniknąć. Przede wszystkim postaw na codzienną pielęgnację skóry dzięki czemu zachowa swoją elastyczność i gładkość. Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Rozstępy w ciąży – czym są?

Zanim przejdziemy do sposobów na uniknięcie rozstępów, pora na krótkie wyjaśnienie czym one w ogóle są. W praktyce rozstępy to nic innego jak zmiany widoczne na skórze, które swoim kształtem przypominają nieco tygrysie cętki. Najczęściej pojawiają się w okolicach ud, pośladków i brzucha, ale niekiedy występują również na biodrach, a choćby piersiach.

Za ich powstawanie odpowiedzialny jest szybki przyrost masy ciała – w rezultacie dochodzi do nadmiernego rozciągania się skóry w taki sposób, iż włókna kolagenowe nie są w stanie jej gwałtownie zregenerować. Stopniowo więc zaczynają pojawiać się charakterystyczne, początkowo zaczerwienione „pajączki”, skóra swędzi i jest wyraźnie podrażniona.

Po fazie zapalnej, która trwa zwykle do pół roku następuje kolejna faza – zanikowa. W tym czasie dochodzi do stopniowego blednięcia cętek, które dodatkowo robią się nieco bardziej wklęsłe i tym samym przyjmują ostateczną formę blizn. Aby skutecznie zaradzić rozstępom, konieczne jest podjęcie szybkiego działania.

To może Cię zainteresować: Suplementacja i odżywianie kobiet w ciąży

Jak uniknąć rozstępów w ciąży – sposoby

Istnieje kilka sposobów na walkę z rozstępami w ciąży.

  • Nawadnianie organizmu

Przede wszystkim pamiętaj, iż odpowiednio nawodniony organizm to także jędrniejsza, zdrowsza i bardziej sprężysta skóra. Woda bowiem pomaga usunąć toksyny i pozytywnie wpływa na kondycję naskórka. Regularnie sięgaj więc po wodę – codziennie staraj się wypijać około 2-2,5 litra wody. W ramach urozmaicenia możesz też zastępować ją smaczną, zieloną herbatą, która ma podobne działanie lub smacznymi i zdrowymi sokami. Wskazane jest także regularne spożywanie soczystych warzyw i owoców. Zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło choćby arbuzów czy zielonych ogórków.

  • Sport

Sport w ciąży? Czemu nie! Jako przyszła mama możesz, a choćby powinnaś regularnie ćwiczyć dla lepszego samopoczucia. Ruch sprzyja dbaniu o kondycję, ale dodatkowo pozytywnie wpływa na wygląd skóry, która staje się elastyczniejsza i ma zdrowszy koloryt. jeżeli więc jeszcze nie miałaś okazji zapisać się na zajęcia z jogi, pora to zmienić.

  • Peelingi

Złuszczanie martwego naskórka przynajmniej 2 razy w tygodniu pozwala przywrócić skórze zdrowy i promienny wygląd. Nie inaczej jest w przypadku walki z rozstępami – rozmaite peelingi do ciała odsłaniają warstwy zdrowej i gładkiej skóry, która jest głęboko oczyszczona i bardziej podatna na działanie kosmetyków na rozstępy.

  • Masaż i nawilżanie skóry

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? Masażami! Codziennie dbaj zatem o te części ciała, które są szczególnie narażone na powstanie nieestetycznych rozstępów. Skóra jest najbardziej narażona na nadmierne rozciąganie w okolicach brzucha, piersi, ud i dolnej części pleców. Masaż wykonuj przy użyciu kosmetyków przystosowanych do zapobiegania rozstępom. Zwykle znajdziesz je w formie aromatycznych olejków, kremów oraz lekkich musów. Zwróć także uwagę na składniki tego typu produktów. Mile widziany jest choćby olej arganowy (źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych) czy ekstrakt z aloesu (działa łagodząco).

To może Cię zainteresować: Jak dbać o siebie w ciąży?

Co na rozstępy w ciąży?

Nie udało Ci się uniknąć rozstępów w ciąży? Głowa do góry – zamiast się zamartwiać, pora zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej zwłaszcza, iż w walce o piękną i zdrową skórę liczy się czas. Najlepiej podjąć działanie już wtedy, gdy zauważysz, iż rozstępy mają czerwone lub różowe zabarwienie. W takiej sytuacji wprowadź do swojej codziennej pielęgnacji naturalne produkty, które dobrze natłuszczą i nawilżą skórę – świetnie sprawdzi się np. olej kokosowy, migdałowy czy arganowy. Możesz też pokusić się o zamówienie specjalnych kremów np. na bazie oleju z awokado lub koncentratu z marakui.

O regularnej pielęgnacji skóry, na której pojawiły się rozstępy, musisz pamiętać także po porodzie. Kontynuuj zatem kurację przy użyciu wysokiej jakości preparatów na rozstępy, dzięki czemu poprawisz kondycję skóry, jej nawilżenie i koloryt. jeżeli będziesz o nią adekwatnie dbać, stanie się odporniejsza na różne czynniki zewnętrzne z rozciąganiem włącznie.

Idź do oryginalnego materiału