Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka? Na te aspekty trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

rodzice.pl 1 tydzień temu

Zakup fotelika samochodowego to bardzo często problematyczna kwestia dla wielu rodziców, przede wszystkim ze względu na bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę dostępnych producentów, modeli i parametrów technicznych fotelików. Czym zatem się kierować, aby wybrać dobrze? Jak znaleźć fotelik, który spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecku? Sprawdź, jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka.

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka? Jakie są kategorie wagowe?

W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach, a brak tego elementu może zakończyć się mandatem – nie wspominając choćby o potencjalnych tragicznych skutkach jazdy bez fotelika w razie wypadku.

Żeby ułatwić rodzicom życie i wybór odpowiedniego fotelika, wprowadzono europejskie normy i grupy wagowe fotelików samochodowych, które powinny ułatwić wybór najbardziej odpowiedniego rozmiaru. Foteliki, które mają oznaczenie informujące o tym, iż są one zgodne z normą (ECE R44) są klasyfikowane pod względem wagi dziecka. Rozróżnia się pięć kategorii wagowych, które są powiązane z wiekiem dziecka:

  • Kategoria 0: dla dzieci ważących mniej niż 10 kg w wieku od narodzin do około 6 – 9 miesiąca
  • Kategoria 0+: dla dzieci ważących do 13 kg w wieku od 0 do 18 miesiąca
  • Kategoria I: dla dzieci ważących od 9 do 18 kg w wieku od roku do 4 lat
  • Kategoria II: dla dzieci ważących od 15 do 25 kg w wieku od 4 do 6 lat
  • Kategoria III: dla dzieci ważących od 22 do 36 kg w wieku od 6 do 12 lat

Kupując fotelik dla dziecka warto pamiętać, iż kategorie wagowe powinny jedynie ułatwić wybór, a nie mogą stanowić jedynego wyznacznika rozmiaru fotelika. o ile wiek dziecka sugeruje wybór jednej kategorii, a waga innej, należy kierować się wagą, ponieważ dzieci w tym samym wieku mogą się znacznie różnić wagą. Oprócz wagi, istotny jest również wzrost dziecka. Ważne jest, żeby głowa dziecka nie wystawała poza obręb fotelika, a o ile tak jest, oznacza to, iż dany fotelik jest zbyt mały.

Jeżeli mielibyśmy się ściśle trzymać tego, jaki fotelik jest zalecany dla dziecka według powyższych kategorii, każdy maluch powinien mieć w swoim życiu aż pięć fotelików. Na szczęście producenci pomyśleli o tym, żeby umożliwić rodzicom zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy i wychodzą im naprzeciw z bardziej uniwersalnymi produktami. Jest to możliwe poprzez połączenie kilku kategorii wagowych w jedną. Najczęściej spotyka się foteliki w kategorii 0/0+, ale niekiedy w sklepach można znaleźć foteliki kategorii I/II, II/III albo choćby I/II/III. Z tymi ostatnimi radzimy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, czy dziecko nie wyrosło z fotelika albo czy nie jest on zbyt duży.

Dlaczego testy są ważne, a ADAC bardziej wiarygodny od homologacji?

Często sprzedawcy fotelików lub wózków 3 w 1, oferując bardzo korzystny zestaw w skład którego wchodzą: wózek z gondolą, spacerówka oraz fotelik firmy XYZ, opisują wspaniałe walory fotelika, a poziom bezpieczeństwa gwarantują homologacją. Jest to najgorszy z możliwych scenariuszy i powinniśmy się wystrzegać tego typu zakupów. To, iż fotelik samochodowy posiada homologację, oznacza, tylko iż został dopuszczony do sprzedaży i można w nim przewozić dziecko. Jednak z reguły większość takich fotelików bardziej chroni rodzica przed mandatem niż dziecko, przed konsekwencjami kolizji.

ADAC, OEAMTC, AA i ANWB to stowarzyszenia wykonujące testy zderzeniowe fotelików samochodowych. Oceniają one ich zachowanie podczas zderzeń bocznych, tylnych oraz przednich czy dachowania. Ponadto sprawdzają komfort jazdy, wygląd wizualny, łatwość czyszczenia oraz łatwość obsługi.

Jak korzystać z publikowanych wyników testów?

Najpowszechniej cytowane są wyniki testów ADAC. Foteliki dostają w nich od 1 do 5 gwiazdek. Na łączny wynik testu danego fotelika składa się średnia z ocen ze wszystkich kategorii, dlatego warto dokładnie czytać wyniki testów. Fotelik, który otrzymał 5 gwiazdek za bezpieczeństwo, mógł otrzymać 1 za wygląd i 2 za czyszczenie, co znacznie zaniży jego ocenę ostateczną, mimo iż podstawowy aspekt, czyli bezpieczeństwo ma na najwyższym poziomie. Podobnie w sytuacji, kiedy fotelik dostanie 5 punktów za wygląd, 5 za łatwość czyszczenia, 5 za obsługę a 1 za bezpieczeństwo. Średnia będzie wysoka, co na pierwszy rzut oka zatuszuje słabą ocenę za bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest, aby dokładnie i wnikliwie analizować oceny z testów interesujących nas fotelików.

Jaki wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Foteliki dla niemowląt

Foteliki w kategorii wagowej 0 i 0+ są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które nie siedzą samodzielnie. Takie foteliki bardzo często pełnią jednocześnie kilka funkcji – spełniają rolę nie tylko fotelika samochodowego, ale również leżaka czy nosidełka. Niektóre foteliki mają choćby możliwość wpinania do stelaża wózka, co znacznie ułatwia użytkowanie takiego sprzętu. Adapter do stelaża można też często dokupić osobno.

Podczas jazdy samochodem w fotelikach kategorii 0/0+ dziecko będzie najbezpieczniejsze, jeżeli będzie ułożone tyłem do kierunku jazdy. Należy też pamiętać, żeby nie montować takich fotelików naprzeciwko poduszki powietrznej, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu dziecka podczas ewentualnego wypadku. o ile w samochodzie istnieje taka możliwość, najlepiej dezaktywować przednią poduszkę powietrzną, a o ile nie można tego zrobić, należy umieścić dziecko na tylnej kanapie samochodu.

Foteliki dla najmłodszych mają kształt wanienki, a w środku są wyłożone miękką tkaniną, dzięki czemu dziecko jest otoczone ze wszystkich stron. Takie foteliki mocuje się do samochodu dzięki pasów samochodowych, ale niektóre modele są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak baza do montowania fotelika. Poza tym, w foteliku tego typu konieczne jest przymocowanie malucha dzięki wewnętrznych pasów, najczęściej 3- albo 5-punktowych.

Wiek, waga, czy wzrost dziecka — według jakich parametrów dobieramy fotelik?

Grupy fotelików dzielą się według wagi. Spotkacie się z następującymi kategoriami wagowymi fotelików:

  • 0-10 kg
  • 0-13 kg
  • 0-18 kg
  • 0-25 kg
  • 9-18 kg
  • 9-25 kg
  • 15-25 kg
  • 15-36 kg
  • 22-36 kg

Dopasowanie fotelika

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka musi być dopasowany do niego pod względem wagi oraz wzrostu. Nie powinniśmy kierować się wiekiem dziecka, ponieważ dzieci mają bardzo różne uwarunkowanie fizyczne. Dzieci w tym samym wieku mogą mieć całkowicie inne gabaryty, dlatego kupując fotelik, najlepiej jest zabrać dziecko ze sobą tak, aby mogło ono do niego wsiąść.
Drugą bardzo istotną kwestią jest dopasowanie fotelika do samochodu. Różne modele aut, mają różne siedzenia, kanapy, oparcia i nie każdy fotelik będzie dobrze leżał w każdym samochodzie —a to konieczny warunek do tego, żeby mógł spełniać swoją funkcję i skutecznie zabezpieczać dziecko. o ile wiemy, iż będziemy przepinać fotelik między dwoma samochodami, wtedy najlepiej zabrać oba i poprosić sprzedawcę o pomoc z nalezieniu takiego fotelika, który będzie pasował do obu aut. Może to wydawać się ogromnym przedsięwzięciem, ale nie kupujemy fotelika co tydzień. Jest to zakup na kilka lat, dlatego warto poświęcić na to więcej czasu.

Montaż fotelika samochodowego – isofix czy pasy?

Kiedy zastanawiamy się jaki fotelik samochodowy wybrać, pojawiają się też wątpliwości związane z jego montażem. Istnieją foteliki montowane dzięki bazy Isofix, ale wymogiem jest, aby samochód miał odpowiednie uchwyty. Innym rozwiązaniem jest montaż fotelika dzięki pasów samochodowych. Tutaj często rodzice będący właścicielami starszych samochodów, które nie posiadają uchwytów pod Isofix mają dylemat a nierzadko wyrzuty sumienia, iż nie mogą wybrać fotelika z Isofixem, który jest bezpieczniejszy.

Owszem foteliki montowane dzięki bazy Isofix według testów są bezpieczniejsze, jednak nie oznacza to, iż musimy zmieniać samochód. Foteliki montowane dzięki pasów samochodowych również otrzymują bardzo wysokie oceny w testach zderzeniowych i bez problemu znajdziemy taki model, który będzie bezpiecznie woził nasze dziecko. Ważne, aby podczas zakupu poprosić sprzedawcę o poinstruowanie w poprawnym zapinaniu fotelika, tak abyśmy potrafili go poprawnie zamontować w samochodzie.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Od kilku lat mamy dostęp do coraz większej ilości informacji i wyników testów, które wskazują na to, iż jazda tyłem do kierunku jazdy jest dla dziecka najbezpieczniejsza. Według Polskiego prawa, dziecko musi podróżować samochodem w foteliku o ile ma poniżej 135 cm wzrostu. Według specjalistów jest to w dalszym ciągu niebezpieczne, dlatego najlepiej, aby dziecko jeździło w foteliku tak długo, jak długo będzie się w nim mieściło. o ile chodzi o kierunek jazdy, to według Amerykańskiej Akademii Pediatrów, dziecko powinno podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 2 roku życia. Jest to związane z proporcjami ciała i słabym rozwojem mięśni i kręgów szyjnych dziecka. o ile mamy taką możliwość, starajmy się jak najdłużej przewozić dziecko w tej pozycji. choćby 4 latki mogą podróżować komfortowo tyłem do kierunku jazdy, jest to kwestia przyzwyczajenia.

Jaki fotelik samochodowy jest najlepsza dla mojego dziecka?

Ogromny wybór wśród fotelików i mnogość grup wagowych sprawiają, iż rodzice mają problem z podjęciem decyzji. Z jednej strony, niektórzy producenci starają się skusić modelami, które mają wystarczyć na cały okres jazdy w foteliku. Wydaje się to być bardzo korzystnym i oszczędnym rozwiązaniem. Niestety eksperci jednogłośnie stwierdzają, iż nie jest to najlepszym, a na pewno nie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, iż foteliki z grupy 0-36 najczęściej mimo wszystko są słabo dostosowane do przewozu noworodków i niemowląt. Po drugie dlatego, iż foteliki mają termin przydatności, który wynosi 4 lata. W związku z tym, o ile chcemy, aby nasze dziecko było bezpieczne po 4 latach, powinniśmy wymienić fotelik. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest zakup pierwszego fotelika dla niemowlaka z grupy 0-10. Kiedy maluch z niego wyrośnie, możemy przenieść się na grupę 9-18, a następnie 18-36, czyli około 4 roku życia. Oczywiście najważniejszy jest tutaj wzrost i waga dziecka. Czasami wymiana fotelika jest konieczna wcześniej, ponieważ dziecko jest duże i nie mieści się w dotychczasowym foteliku.

Kupując fotelik nie bójmy się czytać, szukać sprawdzonych informacji a przede wszystkim pytać. Wybierajmy profesjonalne sklepy posiadające wykwalifikowanych sprzedawców, oraz śledzące bieżące nowinki z branży.

Idź do oryginalnego materiału