Trzecia konferencja pod hasłem wspólnie dla rolnictwa. Szanse i zagrożenia była, jak podkreślali organizatorzy i uczestnicy wydarzenia, spotkaniem było wyjątkowym pod wieloma względami. Po raz pierwszy zgromadziło bardzo wielu rolników z województwa świętokrzyskiego, wśród których byli sadownicy, producenci zwierząt, zbóż, owoców i warzyw. Byli też uczniowie z trzech szkół rolniczych ministerialnych w Świętokrzyskiem.
Jakie wyzwania stoją przed polskim rolnictwem i jakie są szanse na rozwój branży? Odpowiedzi na te pytania szukano podczas spotkania, które odbyło się 15 maja, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, instytucji rolniczych, środowisk naukowych oraz sami rolnicy, by wspólnie omówić kierunki wsparcia i potrzebne zmiany w sektorze rolnym.
Konferencję zorganizowała już po raz trzeci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach na czele z dyrektorem Piotrem Żołądkiem.

Rozmawiano w nowej formule, czyli problematycznej dyskusji. Wydarzenie był transmitowana na żywo na profilu ARiMR.
Jak podkreślił Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, nowa formuła wydarzenia jest doskonała, ponieważ śledząc na bieżąco w ostatnich miesiącach aktualne sprawy bieżące rolników i plany na kolejną perspektywę 2027-2034, pozwala na dyskusję nad sprawami branży, sprawami rolników w rozmowie z nimi. Konsultacje i rozmowy z rolnikami pozwalają na zrozumienie problemów i ich wspólne rozwiązywanie.
W konferencji wzięli udział rolnicy – producenci zbóż, hodowcy trzody chlewnej, sadownicy oraz hodowcy bydła mlecznego. Dowiedzieli się między innymi o planach wsparcia finansowego. Dzielili się też doświadczeniami.

Ponieważ młode pokolenie chce rozwijać się w nowoczesnym technologicznie rolnictwie, wśród uczestników wydarzenia znaleźli się również przedstawiciele szkół rolniczych z województwa świętokrzyskiego – dyrektorzy oraz uczniowie placówek, które ubiegają się o przyznanie ponad 2 milionów złotych pomocy finansowej w ramach programu Rolnictwo 4.0. Program, finansowany z Krajowego Planu Odbudowy, skierowany jest do szkół ministerialnych kształcących przyszłych mechaników-operatorów maszyn rolniczych, ogrodników, rolników, techników agrobiznesu, architektury krajobrazu, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz specjalistów ds. urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Podczas dyskusji uczestnicy wymieniali się poglądami na temat możliwości i wyzwań dla rolnictwa w najbliższych latach.


