Jedna z najwyższych budowli w Poznaniu przeszła gruntowną renowację. Kosztowała niemal 55 mln zł. Jakie wyzwania pojawiły się w trakcie modernizacji i co dokładnie uległo zmianie?
Collegium Altum przeszedł całkowitą modernizację, dzięki czemu budynek wygląda teraz jak nowy. Obiekt został zbudowany w latach 1979-1995 zgodnie z obowiązującymi wówczas standardami przeciwpożarowymi i energetycznymi, które przestały być aktualne. Z powodu na stan techniczny budynku remont był nieunikniony. Prace modernizacyjne trwały trzy lata.
Collegium Altum w Poznaniu już po remoncie
Projekt „termomodernizacji” rozpoczęto w 2020 roku. W ten sposób poprawiono efektywność energetyczną budynku. Początkowo zakładano, iż prace remontowe zostaną zakończone wcześniej, jednak przez pandemię potrwały dłużej.
W maju udało się jednak zakończyć kompleksową modernizację energetyczną. Dzięki temu poprawiono bezpieczeństwo pracowników i studentów, ponieważ poprzedni budynek, zaprojektowany w latach 70., nie spełniał w tej chwili obowiązujących norm przeciwpożarowych i energetycznych.
Zmiany w Collegium Altum w Poznaniu
„Gruntowna modernizacja” to przede wszystkim obejmowała naprawę i ocieplenie ścian, sufitów oraz dachów. Usunięto płyty azbestowo-cementowe znajdujące się w ścianach. Wymieniono okna, drzwi zewnętrzne, a także dokonano całkowitej wymiany oświetlenia na technologię LED oraz zainstalowano nowe okablowanie IT.
Ułożono łącznie 18 kilometrów kabli. Ocieplono powierzchnię o powierzchni 8,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wymieniono 1200 okien, a także wymieniono ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych słynnej czerwonej blachy na zewnątrz budynku.
Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym budynek odzyskał dawny blask i ponownie może cieszyć oko mieszkańców Poznania.
Będzie taras widokowy
Uczelnia planuje stworzenie spektakularnego tarasu widokowego, który pozwoli zarówno mieszkańcom Poznania, jak i odwiedzającym gościom, podziwiać malowniczą panoramę miasta.
Prace koncepcyjne nad tarasem widokowym są w tej chwili w toku, skupiając się na jego funkcjonalności oraz przestrzeni otaczającej. Cały projekt jest przez cały czas w fazie opracowywania, a szczegóły dotyczące funkcjonowania tarasu są przez cały czas dopracowywane.
Zamiast typowego balkonu, taras widokowy będzie się znajdował na 18. piętrze Collegium Altum. Nie będzie to tradycyjna otwarta przestrzeń tarasu. Z uwagi na bezpieczeństwo, będzie to raczej specjalnie udostępniona przestrzeń przy oknach na ostatnim piętrze, zapewniająca widoki na miasto.
Chociaż dokładna data zakończenia budowy tarasu widokowego pozostaje nieznana, uczelnia konsekwentnie pracuje nad tym projektem. Ponadto, w planach jest umieszczenie nazwy Uniwersytetu Ekonomicznego na samej fasadzie budynku, co wzbogaci jego charakter i umożliwi jednoznaczne identyfikowanie Collegium Altum.
Zobacz zdjęcia wyremontowanego budynku:
Czytaj też: Powstaje najwyższy drapacz chmur w Poznaniu. 116-metrowy budynek