Jedna z poznańskich uczelni uruchomiła nowy kierunek studiów

news.24tm.pl 2 godzin temu

To studia podyplomowe.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uruchomił studia podyplomowe "Zarządzanie neutralnością klimatyczną w samorządzie terytorialnym", będące kluczowym elementem projektu LIFE AFTER COAL PL (ŻYCIE PO WĘGLU), koordynowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Celem projektu jest wsparcie Wielkopolski Wschodniej w realizacji Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej do 2040 roku, ze szczególnym uwzględnieniem dekarbonizacji sektora energetycznego, redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Studia podyplomowe są adresowane przede wszystkim do pracowników samorządów gminnych i powiatowych, którzy pełnią rolę doradców klimatycznych.

"Studia, prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, obejmują dwa semestry intensywnego kształcenia, które łączą wykłady teoretyczne z zajęciami praktycznymi. Program studiów jest ściśle dopasowany do aktualnych potrzeb zawodowych doradców klimatycznych i obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem neutralnością klimatyczną" - wyjaśnia prof. UPP dr hab. inż. Anna Szymczak-Graczyk, prodziekan ds. studiów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej oraz kierowniczka studiów podyplomowych "Zarządzanie neutralnością klimatyczną w samorządzie terytorialnym".

Uczestnicy studiów zdobędą wiedzę na temat nowoczesnych technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), metod modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, a także zasad przeprowadzania audytów energetycznych. Dodatkowo nauczą się tworzyć zintegrowane plany w obszarach energetyki, transportu i klimatu dla lokalnych samorządów, które są najważniejsze dla podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

"Studia podyplomowe mają również na celu rozwój kompetencji w zakresie doradztwa energetycznego dla sektora przedsiębiorstw, w tym dla mikro, małych i średnich firm, które potrzebują wsparcia w zakresie transformacji energetycznej i uzyskiwania funduszy na inwestycje w zieloną energię"- informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak podkreślono, projekt LIFE AFTER COAL PL, realizowany przez 43 partnerów, w tym samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje naukowe, uzyskał unijne dofinansowanie oraz wsparcie krajowe, co czyni go jednym z najistotniejszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w Wielkopolsce Wschodniej. "Jego realizacja przyczyni się nie tylko do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale także do poprawy jakości powietrza w regionie, poprzez wymianę przestarzałych źródeł ciepła, poprawę efektywności energetycznej budynków oraz rozwój zielonego transportu" - dodała rzeczniczka.


Idź do oryginalnego materiału