Jeśli nie współpracuje, może potrzebuje twojej uwagi. 7 sposobów na okazanie jej dziecku

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Poświęcanie dziecku uwagi i czasu daje mu sygnał, że jest ważne i potrzebne. fot. RODNAE Productions/Pexels


Czasem dzieci zachowują się w sposób nieakceptowalny dla rodziców i z bardzo konkretnych powodów sprawdzają, gdzie są postawione granice. jeżeli twój kilkulatek wciąż wyprowadza cię z równowagi i nie chce współpracować, być może po prostu potrzebuje czasu ze strony rodziców. Oto 7 sposobów na okazanie dziecku bezinteresownej uwagi.


Dzieci, które sprawdzają granice i nie chcą współpracować, najczęściej swoim zachowaniem sygnalizują rodzicom, iż potrzebują ich uwagi i poświęcenia czasu.

Spróbuj codziennie poświęcić kilkulatkowi chociaż 15-20 minut bezwzględnej uwagi, której nie rozproszy ekran telefonu lub "sprawy dorosłych".

Wystarczy, iż będziesz m.in. szczerze uśmiechać się do dziecka, patrzeć mu w oczy i czasem pozwalać decydować o sprawach rodzinnych.


Czas i uwaga rodzica są bezcenne


Rodzice często chcą zapewnić dziecku wszystko to, czego im samym brakowało. Dlatego zapisują kilkulatka na kilkanaście różnych zajęć pozalekcyjnych, kupują drogi sprzęt elektroniczny i zapewniają edukację w najlepszych szkołach. Nikt nie mówi, iż nie jest to ważne, bo większość z nas chce dać dziecku wszystko, co najlepsze. Należy jednak pamiętać, ze najważniejsze, co możemy dać dziecku, to nasz czas i uwaga.

Dziecko potrzebuje obecności mamy i taty, ich świadomej uwagi. Najczęściej pokazuje, iż jest mu niezbędna w najbardziej irytujący nas sposób, czyli poprzez brak chęci do współpracy. Dzieci wciąż się rozwijają i potrzebują uwagi najbliższych, aby mogły rozwijać się prawidłowo, w poczuciu bezpieczeństwa i szczęścia. Oto 10 sposobów na pokazanie dziecku, iż ma naszą uwagę.

1. Uśmiechaj się do niego


Od dnia narodzin dziecka staraj się poświęcać mu czas, patrząc na jego twarz i w oczy, uśmiechając się. Dzięki temu gestowi dajesz dziecku informację niewerbalną, iż je kochasz i może czuć się bezpieczne. Pielęgnowanie tego nawyku z małymi dziećmi i starszakami można połączyć z wieczorną rutyną i rozmową o tym, co w danym dniu się wydarzyło. Staraj się bezinteresowanie uśmiechać do dziecka w każdym wieku, nastolatki również tego potrzebują.

2. Pozwól mu na dni, w których "rządzi"


Jako rodzice planujemy sobie i mniejszym dzieciom 100 procent czasu. Spróbuj czasem dać zdecydować dziecku, co w danym dniu będziecie robić. Poczucie sprawczości i przyzwolenie na decydowanie sprawi, iż poczuje, iż liczysz się z jego zdaniem i poświęcasz mu uwagę.

3. Doceniaj starania


Kiedy widzisz, iż dziecko zachowuje się w sposób, który wcześniej chwaliłaś, doceń je również tym razem. Staraj się zauważać takie drobiazgi jak wynoszenie naczyń do zmywarki po zjedzonym obiedzie itp. Chwalenie czynności, o które nie musisz prosić, daje mu sygnał, iż widzisz i doceniasz to, co robi.

4. Zaangażuj je w coś, co zwykle robisz sama


Zwykle na zakupy lub do fryzjera chodzisz sama? Spróbuj następnym razem zabrać syna/córkę ze sobą, ale tak, by jemu/jej też został poświęcony czas. Spędzanie czasu razem z mamą na zakupach, wspólnej kawie i ciastku w kawiarni lub wizycie na manicure z córką pokaże jej, iż ma w pełni twoją uwagę i traktujesz ją na równi ze sobą.

5. Słuchaj, gdy mówi


Pamiętaj, aby podczas rozmowy z dzieckiem być z nim tu i teraz. Dbaj o to, by słuchać, a podpowiadać rozwiązania tylko, gdy o to proszą. Ważne jest siedzenie na tym samym poziomie wzroku i odłożenie na bok wszelkich rozpraszaczy typu telewizja czy telefon. Gdy dziecko do ciebie mówi i widzi, iż czynnie bierzesz udział w rozmowie, wie, iż w pełni poświęcasz mu swój czas i uwagę.

6. Dbaj o kontakt wzrokowy


Patrzenie sobie w oczy jest niezbędne w rozmowie, o której mowa wyżej. Skupienie wzroku na oczach dziecka, zamiast patrzenia ukradkiem w ekran telefonu czy telewizora, pokazuje mu, iż jest dla ciebie ważne tu i teraz.

7. Przeczytaj mu dodatkową bajkę na dobranoc


Wieczorna rutyna, która zakłada czas na książkę przed snem, zwykle sprowadza się do jednej opowieści? Raz na jakiś czas, gdy dziecko będzie prosiło, nagnij zasady i przeczytaj jeszcze jedną bajkę. Małe dzieci uwielbiają, gdy rodzice im czytają, a złamanie codziennych zasad i przedłużenie momentu wieczornego czytania pomaga zwolnić i cieszyć się wspólnym czasem, który dzielicie ze sobą przed snem.

Źródło: awarenessact.com


Idź do oryginalnego materiału