Jest na L4 i chce iść na komunię dziecka. Może? Zależy od kodu na zwolnieniu

gazeta.pl 1 tydzień temu
Sezon komunijny w pełni, ale co zrobić, jak dopadła nas choroba? Iść, o ile oczywiście dobrze się czujemy? Czy może zrezygnować z obecności, mając na uwadze względy innych osób? Jednak kwestia owego rozsiewania zarazków to nie wszystko. W grę wchodzi także ewentualna kontrola z ZUS. I to nie są przelewki.
Chrobra nie wybiera, ale ZUS, który poddaje wyrywkowej kontroli wiele osób – już tak. Okazuje się, iż tylko w I kwartale 2024 roku, urzędnicy z ZUS, po przeprowadzeniu kontroli wstrzymali wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych z budżetu państwa. Zatem, czy przebywając na L4 można wybrać się na komunię dziecka? Tutaj wiele zależy od cyfry umieszczonej na zwolnieniu.
REKLAMA






Zobacz wideo



Masz L4 i chcesz wybrać się na komunię? Sprawdź kod
Wystawienie zwolnienia lekarskiego rządzi się pewnymi prawami. Dokonuje tego lekarz (rodzinny lub specjalista), po zapoznaniu się z wszelkimi okolicznościami. Jednak oprócz naszych danych, pojawiają się tam także pewne kody, które są wyznacznikiem tego, co nam wolno, a czego nie, w czasie trwania zwolnienia.
"Jestem na L4 ciążowym od marca. W maju mam komunię syna. Czy mogę uczestniczyć we mszy świętej, a później uroczystości komunijnej w restauracji? Co, jeżeli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, iż przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania? Muszę to zgłosić w ZUS?" - takie anonimowe pytanie pojawiło się na jednej z grup na Facebooku, które zostało zacytowane przez portalparetingowy.pl.


Jaka odpowiedź będzie tu najlepsza? Okazuje się, iż wiele zależy od tego, co lekarz wpisał na dokumencie – tu decydujące znaczenie ma kod. Oprócz informacji o chorobie w kodzie na L4 jest też adnotacja dotycząca możliwości wychodzenia z domu:

L4 z kodem 1 – pacjent ma zostać w domu i odpoczywać, może wychodzić tylko w celu zaspokojenia potrzeb życiowych (np. do sklepu apteki, czy do lekarza), jest to tzw. zwolnienie "leżące";
L4 z kodem 2 – pacjent może wychodzić z domu, nie musi leżeć i potocznie nazywanym jest zwolnieniem "chodzącym".

W przypadku ciąży wystawiane są zwolnienia z obydwa kodami, zatem sama zainteresowana powinna sprawdzić, czy może udać się na komunię dziecka, czy jednak lepiej będzie, aby została w domu.



Kontrole z ZUS. Zawsze przychodzi powiadomienie
Kontrole z ZUS osób, którym zostały wystawione zwolnienia lekarskie, wcale nie są czymś nietypowym i niespotykanym. Urzędnicy dość często pukają do drzwi chorych osób. Jednak zawsze wtedy pojawia się stosowne powiadomienie o kontroli.
choćby o ile chorego nie ma w domu, taki dokument uznaje się za doręczony skutecznie, toteż w przypadku dłuższych wyjazdów, czy zmian adresu – warto powiadomić ZUS. A jeżeli chodzi o jednorazowe wyjścia na komunię dziecka, czy inną uroczystość – sprawdzić, jaki kod został wpisany na zwolnieniu.
Idź do oryginalnego materiału