Jakiś czas temu Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji otrzymała petycję w sprawie obowiązkowej matury z matematyki. Jej autorka prosi o zrezygnowanie z tego przedmiotu, aby uczniowie mogli się skupić na tym, co ich rzeczywiście interesuje. MEN jasno mówi, iż obowiązkowa matematyka na maturze pozostanie i ma na to mocne argumenty.
REKLAMA
Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"
Obowiązkowa matura z matematyki zostaje. MEN ma solidne argumenty, aby tak pozostało
Autorka petycji o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki przypomina, iż w latach 1983-2009 egzamin z tego przedmiotu nie był obligatoryjny. Uczniowie mogli samodzielnie wybrać trzeci przedmiot z puli dostępnych.
Niebywałe jest, iż młodzi ludzie wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą na swoim egzaminie dojrzałości dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje i z którym wiążą swoją przyszłość.
Twórczyni dokumentu zwróciła też uwagę na to, iż uczniowie miewają różne zaburzenia jak dysleksja czy dyskalkulia, które utrudniają, jeżeli nie całkowicie uniemożliwiają zdanie egzaminu maturalnego z matematyki.
Ministerstwo Edukacji już odpowiedziało na petycję, jasno stwierdzając, iż obowiązkowa matematyka na maturze zostaje. Głównym argumentem jest fakt, iż na egzaminie z tego przedmiotu trzeba zdobyć tylko 30 procent, czyli niezbędne minimum.
W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym tak jak w większości państw europejskich.
- tłumaczy resort. Dodał też, iż uczniowie z zaburzeniami i innymi problemami w nauce mają wsparcie szkoły oraz różnorodne pomoce edukacyjne. W tym materiały publikowane przez CKE oraz na stronie Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (www.zpe.gov.pl). Poza tym maturzyści mogą na egzaminie z matematyki korzystać z kalkulatora i zestawu wybranych wzorów matematycznych.
Matura w 2025 r. Harmonogram przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym
W 2025 roku wszyscy maturzyści muszą przystąpić do czterech egzaminów - z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Przy czym ten ostatni nie musi być zdany na przynajmniej 30 procent. A kiedy odbędą się matury z przedmiotów obowiązkowych? Oto harmonogram egzaminów dojrzałości w 2025 roku:
poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski,
wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,
środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny,
czwartek, 15 maja, godz. 14 - język mniejszości narodowych.