Katecheza wraca do salek przykościelnych. Od września będzie miała nowy kształt. "Prace przyspieszyły"

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Wyborcza.pl


Religia nie wlicza się już do średniej ocen, a dodatkowo jej wymiar ma być ograniczony do jednej godziny tygodniowo. Będzie mogła odbywać się także w grupach łączących uczniów różnych klas. Do tego na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej danego dnia. Zmian jest sporo, dlatego duchowni wzięli sprawy w swoje ręce i zapowiedzieli powrót katechezy do sal parafialnych. Nie, nie tej szkolnej, ale nowej, dodatkowej.Biskupi się nie poddają. Chociaż sporo z zapowiedzianych przez resort edukacji zmian dotyczących szkolnych lekcji religii weszło już w życie, duchowni uważają, iż wszystko powinno wrócić do poprzedniego stanu. "Wyrażamy nasz sprzeciw wobec zmian, które wprowadziło MEN w organizacji lekcji religii w szkole, gdyż jest to krzywdzące dla ludzi wierzących" - stwierdził niedawno bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
REKLAMA


Zobacz wideo


Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


W dniach 12-14 marca 2025 roku w Warszawie pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski odbyło się 400. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali tam o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej, który ma się zająć "pogłębieniem formacji religijnej, łącząc wychowanie z życiem sakramentalnym".Powszechne katechezy w parafiach. Będzie pięć rodzajówPowszechne katechezy w parafiach ruszą we wrześniu 2026 roku. Planowanych jest pięć typów katechezy: chrzcielna, przygotowująca do sakramentu pokuty i pojednania, Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem oraz ewangelizacyjna. Zajęcia te mają być skierowane nie tylko do najmłodszych wiernych, a więc dzieci i młodzieży, ale do wszystkich członków Kościoła, bez względu na ich wiek. Katechezy będą prowadzone przez księży, nauczycieli religii i odpowiednio przygotowane osoby świeckie. Czy katechezy w parafiach zastąpią religię w szkołach?Wobec zmian wprowadzanych przez MEN w organizacji szkolnych lekcji religii biskupi doszli do wniosku, iż nie ma na co czekać. "Podejmowaliśmy już wcześniej różne prace związane z koniecznością odnowy i nadawania nowego kształtu katechezom parafialnym, ale teraz one znacznie przyspieszyły" - cytuje biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego "Dziennik Gazeta Prawna". Duchowny wyjaśnia też, iż katechezy parafialne nie będą kopią religii w szkole. "Głównym celem lekcji religii w szkole jest przekaz wiedzy religijnej i dostarczenie porządku aksjologicznego. Z kolei katecheza parafialna pogłębia formację, wiążąc wychowanie z życiem sakramentalnym" - dodaje Ważny. Religia powinna zniknąć ze szkół? Zdania są podzieloneZmiany, jakie w szkołach wprowadziła ministerka edukacji Barbara Nowacka, nie podobają się środowiskom związanym z Kościołem, ale sporo rodziców uważa, iż to dobry pomysł. - Nie rozumiem, dlaczego religia miałaby się nie odbywać na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Przecież to logiczne ułatwienie dla tych uczniów, którzy na nią nie chodzą - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Natalia, mama dwojga uczniów szkoły podstawowej w Warszawie. - Poza tym nie wiem, dlaczego te zajęcia wciąż się odbywają w publicznych szkołach - dodaje.


Innego zdania jest Ola, mama uczennicy trzeciej klasy szkoły podstawowej z podwarszawskiej Zielonki. - Moja córka chodzi na religię i uważam, iż to bardzo dobrze, iż te zajęcia się odbywają w szkole. Nie muszę jej nigdzie wozić. Ola mówi, iż gdyby zostały przeniesione na parafię, bardzo utrudniłoby jej to życie. - Religia nie jest obowiązkowa, kto chce, to chodzi i nie wiem, o co tyle hałasu - dodaje. Czy twoje dziecko chodzi na religię w szkole? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału