Kiedy dzieci idą do szkoły po świętach? Rodzice muszą wziąć sobie wolne, aby zapewnić opiekę

gazeta.pl 4 godzin temu
Święta, święta i po świętach - jednak uczniowie mają jeszcze chwilę wolnego. Wiosenna przerwa od nauki potrwa aż do środy 23 kwietnia. To oznacza, iż dziś większość placówek jest zamknięta, a rodzice muszą wziąć urlop, by zapewnić maluchom opiekę. To jednak nie koniec, bo wielkimi krokami nadciągają kolejne dni bez szkoły.
Czy placówka ma obowiązek zapewnić opiekę najmłodszym uczniom podczas "nieświątecznych" dni wolnych? I choć pewnie większość rodziców przywykła do myśli, iż musi zawsze brać w podobnych sytuacjach urlop, to tu warto przypomnieć, iż drzwi niektórych placówek są otwarte dla uczniów. Na jakich zasadach?


REKLAMA


Zobacz wideo Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Wtorek po świętach, czyli dzień wolny od szkoły
Od czwartku 17 kwietnia uczniowie i uczennice mogą odpocząć od obowiązków szkolnych. Wiosenna przerwa świąteczna potrwa dla nich do 22 kwietnia 2025 roku (włącznie). Dzieci i młodzież zatem mają aż sześć dni wolnego, bo do szkolnych ław powrócą dopiero w środę 23 kwietnia.
Oczywiście dni wolne od szkoły nie pokrywają się z dniami wolnymi od pracy, a to oznacza, iż większość rodziców będzie musiała skorzystać z opcji wzięcia wolnego, by zapewnić opiekę tym najmłodszym dzieciom. Tu jednak warto zaznaczyć, iż w czasie przerwy świątecznej zajęcia w szkole będą prowadzone, zależy od dyrektora szkoły. jeżeli uzna on, iż istnieje taka potrzeba - może zarządzić zajęcia opiekuńcze. Dyrektor podejmuje taką decyzję po zasięgnięciu opinii rodziców, czy takie zapotrzebowanie w ogóle istnieje. I dotyczy to zarówno czwartku i piątku (17 i 18 kwietnia) przed świętami, jak i wtorku (22 kwietnia) po świętach.
Pamiętajmy jednak, iż obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych w dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych został przewidziany głównie w odniesieniu do tzw. dni dyrektorskich (nie dotyczy świąt), czyli dodatkowych dni wolnych ustalanych przez dyrektora szkoły lub placówki.


Wielkimi krokami nadciąga majówka
Kolejną przerwą od szkoły jest długi weekend majowy. 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Najczęściej dyrektorzy szkół i placówek ustalają dzień 2 maja jako dzień dodatkowo wolny od zajęć. To nie koniec, bo w maju realizowane są również matury i egzamin ósmoklasisty, a to oznacza, iż młodsi uczniowie mają wtedy wolne.


Kolejne wolne od szkoły w 2025 r. wypada 19 czerwca. Wtedy też mamy kolejny dzień ustawowo wolny od pracy - Boże Ciało. Najprawdopodobniej wiele szkół ustaliło na dzień następny dzień dyrektorski, gdyż w 2025 r. Boże Ciało wypada w czwartek.
Idź do oryginalnego materiału