Kielce: Odsłonięto mural autorstwa Rafała Olbińskiego z okazji 300-lecia I LO im. Żeromskiego!

naostro.info 3 godzin temu

Mural został namalowany ekologicznymi farbami, które pochłaniają zanieczyszczenia. Przedstawia pejzaż: parkowa ścieżka wychodząca z otwartej książki prowadzi w stronę nowoczesnego miasta z wysokimi wieżowcami. Na ścieżce widać postacie zmierzające w kierunku miasta.

„Sztuka i jej przesłanie powstaje w oczach jej odbiorców. Zależy od ich wyobraźni, marzeń. Co ja chciałem przez to powiedzieć, już zapomniałem. Najważniejsze są odczucia, które pozostają w pamięci oglądających. Każdy tworzy swoją prywatną historię. Ja tylko daję kluczyk, a każdy może sobie wyobrazić, co tylko chce” – powiedział Rafał Olbiński – światowej sławy artysta i absolwent I LO im. Żeromskiego w Kielcach.

Źródło: FB Urząd Miasta Kielce

Projekt został sfinansowany z Budżet Obywatelski Kielc, a jego realizacja była możliwa dzięki szerokiej współpracy mieszkańców, uczniów i absolwentów LO Żeromskiego. Na projekt powstania antysmogowego muralu na ścianie budynku szkoły zagłosowało prawie dwa tysiące osób. Projekt Olbińskiego na ścianie odwzorował Igor Kowalczyk, artysta, plastyk, twórca murali.

„Chcieliśmy upamiętnić 300-lecie szkoły wydarzeniem, które pozostanie z nami na lata. Kiedy okazało się, iż jego projekt może wykonać nasz kolega, także +Żeromszczak+ Rafał Olbiński, światowej sławy twórca, przystąpiliśmy do promocji naszego pomysłu ze zdwojoną siłą. Dzięki wsparciu kielczan nasz projekt uzyskał ponad dwa tysiące głosów” – podkreśliła Zofia Pietraszek, prezeska Stowarzyszenia „Żeromszczacy”.

Źródło: FB Urząd Miasta Kielce

Wojciech Kwiatkowski, przewodniczący samorządu uczniowskiego I LO, podkreślił, iż „mural symbolizuje ducha nowoczesności, pokazując, iż szkoła idzie z duchem czasu”.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to najstarsze liceum w mieście, założone w 1727 roku przez biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego, ówczesnego właściciela Kielc. Od 1934 roku szkoła nosi imię swojego słynnego absolwenta, Stefana Żeromskiego. (PAP)

wdz/ dki/

Idź do oryginalnego materiału