O roli archiwów w budowaniu i przechowywaniu pamięci historycznej dyskutują dziś naukowcy, archiwiści i pasjonaci podczas konferencji „Archiwum: miejsce pamięci – pamięć miejsca”.
Ponad osiem kilometrów akt, tysiące dokumentów i dziesiątki unikalnych źródeł – takimi zasobami dysponuje Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. – Nie brakuje wśród nich perełek – mówi Beata Grelewicz, dyrektorka instytucji.
Jak podkreślają organizatorzy, archiwa to nie tylko magazyny dokumentów, ale też przestrzenie dialogu z przeszłością. – Chcemy, by były zauważone i docenione, a ich zasoby odkrywane przez mieszkańców i badaczy – mówiła prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Dr Przemysław Bartkowiak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Norwida zaznacza, iż również książnica posiada ciekawe, historyczne zbiory.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa, którą można znaleźć przy pomniku Bachusa. Będzie ona czynna do 29 maja. Konferencja wpisuje się w cykl „Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską”