ARCHI ciekawostki – czyli, czego nie wiecie o „architektach” ze Śniadka
Przedsmak akademickiej przyszłości w licealnej teraźniejszości…
Akademickie wykłady połączone z ćwiczeniami rysunku oraz eksploracją terenu (muzea, wystawy), nauka w specjalistycznych laboratoriach, to nie wyjątkowe doświadczenia, a codzienność naszych licealistów uczęszczających do klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym. Uczniowie pod kierunkiem wykładowców Politechniki Krakowskiej, poznają historyczne inspiracje współczesnej architektury, zagadnienia dotyczące urbanistyki i historycznego rozwoju miast, realizują program zajęć z historii sztuki oraz rozwijają talent artystyczny na lekcjach rysunku. Mają także możliwość udziału w wykładach prowadzonych przez gości Śniadeka. Z grona znanych architektów zaszczycili nas swoją obecnością: Ryszard Nakonieczny, Przemo Łukasik, Marta Urbańska, Klaudia Stala, Dominika Kuśnierz-Krupa. W ramach wsparcia merytorycznego szkoła współpracuje również z Politechniką Śląską oraz Akademią Śląską.
Budujemy miasta, kształtujemy przestrzeń…
Pod kierunkiem naukowców, specjalistów oraz nauczycieli realizowane są warsztaty w ramach Programu „KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI”. Co roku młodzież uczestniczy również w warsztatach prowadzonych przez „Niezwykły Zakątek” i pod okiem specjalistów tworzy z drewna różny typy osiedli i projekty miast. Projekty są wieloetapowe i złożone. Wymagają od uczniów pomysłowości i kreatywności, a ich celem jest kształtowanie wśród uczniów nowych kompetencji związanych z projektowaniem ekologicznych miast. Dodatkowo po raz pierwszy w tym roku uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Taki grant!
Uczniowie, z wielkim zaangażowaniem, uczestniczyli też w projekcie grantowym „SIEMIANOWICE PIĘKNE, BO ŚLĄSKIE” Fundacji ORLEN. Efekty tych działań w postaci prac fotograficznych i plastycznych można było oglądać na wystawie w Muzeum Miejskim i w Parku Tradycji, podczas obchodów 90-lecia Miasta Siemianowice Śląskie. W Parku Tradycji zorganizowano również wystawę prac plastycznych uczniów, którą dedykowano naszej stuletniej szkole. Wystawione prace powstały pod kierunkiem nauczycieli akademickich Politechniki Krakowskiej.
Teoria w praktyce…
Swoją wiedzę uczniowie sprawdzają i wykorzystują w ogólnopolskim konkursie „KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI”.
Tradycją szkolną jest również udział uczniów w branżowych targach 4DD oraz w „Industriadzie” – Święcie Szlaku Zabytków Techniki, podczas którego swoją wiedzą i umiejętnościami dzielą się z mieszkańcami naszego miasta przygotowując co roku kreatywne warsztaty naukowe.
Ewa Habrajska