Zwykle w Polsce kleszcze szukają żywicieli od wczesnej wiosny do później jesieni, ale w praktyce jest inaczej. Te groźne pajęczaki mogą być aktywne choćby zimą. Szczególnie iż ostatnimi laty ta pora roku jest coraz cieplejsza, co sprzyja ich żerowaniu. Co za tym idzie, cały rok trzeba się zabezpieczać przed kleszczami, które roznoszą groźne choroby. Jakie? I w jaki sposób się zabezpieczać? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić
Odkleszczowe choroby są groźne. Szczególnie narażone są cztery grupy ludzi
Na ugryzienie kleszcza i zakażenie chorobami narażony jest każdy człowiek, ale niektórzy bardziej niż inni. W grupie większego ryzyka są następujące osoby (za serwisem Kleszcze.info.pl):
rodziny z dziećmi,
właściciele psów,
biegacze,
myśliwi.
Dlatego warto się zabezpieczać przed kleszczami i to choćby zimą. W jaki sposób? Przede wszystkim warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. To jedna z dwóch groźnych chorób, jaką przenoszą te pajęczaki. Drugą jest borelioza, na którą niestety nie ma szczepionki. Poza tym kleszcze mogą też przenosić anaplazmozę i riketsjozy. Dlatego choćby zimą warto pamiętać o takich rzeczach jak:
ubiór - ubranie w jasnych barwach, do tego wysokie buty i nakrycie głowy,
unikanie gęstej roślinności, np. krzewów czy drzew, bo mogą z nich spaść kleszcze,
antykleszczowe preparaty - zarówno gotowe ze sklepu, jak i własnej roboty, np. z mięty.
Wybierasz się do lasy czy na łąkę? To też musisz wiedzieć o kleszczach
Ostatnio poza powszechnym kleszczem pospolitym można napotkać też jego groźniejszego kuzyna - kleszcza afrykańskiego. Wprawdzie na razie występuje w Polsce dość rzadko, ale jednak. Co gorsza, może przenosić dużo niebezpieczniejsze choroby takie jak:
gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską,
gorączkę plamistą,
wirusa Zachodniego Nilu,
wirusa wenezuelskiego zapalenia mózgu koni,
wirusa afrykańskiego pomoru koni.
Dlatego warto pamiętać, jak rozpoznać owego kleszcza afrykańskiego. Ten pajęczak może mieć choćby ponad pięć milimetrów długości i trzy szerokości, jest nieco bardziej spłaszczony, na odwłoku ma podłużne bruzdy w ciepłym kolorze, a jego odnóża są bardziej rozłożyste, o barwie kości słoniowej z miedzianymi, poprzecznymi paskami.