Kolejna żałoba w Polsce. Zawyją syreny i zapadnie cisza. Tak Polska uczci tę tragedię

warszawawpigulce.pl 6 godzin temu

W Polsce znów zapadła cisza, przerywana jedynie komentarzami pełnymi smutku i refleksji. Wydarzenia ostatnich dni poruszyły opinię publiczną i wywołały lawinę emocji. Władze oraz środowiska zawodowe podjęły wspólne decyzje, które mają wymiar zarówno symboliczny, jak i społeczny. Ten dzień ma przypomnieć, jak cienka granica dzieli codzienność od tragedii.

fot. Warszawa w Pigułce

Kraków wstrząśnięty dramatem. Medycy upamiętnią zabitego kolegę

Minął zaledwie tydzień od ogólnopolskiej żałoby po śmierci papieża Franciszka, a Polskę znów ogarnia cisza i smutek. Tym razem powodem jest tragedia, która wydarzyła się na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 29 kwietnia nożownik zaatakował i śmiertelnie ranił dr. Tomasza Soleckiego, cenionego ortopedę, podczas jego dyżuru. Lekarz zmarł mimo prób reanimacji. Władze medyczne i akademickie ogłosiły w związku z tym kolejną oficjalną żałobę.

Dr Tomasz Solecki zamordowany podczas pracy

Wszystko rozegrało się w biały dzień w gabinecie lekarskim. Napastnik — jeden z pacjentów — wtargnął do pomieszczenia i zadał lekarzowi ciosy nożem. Motywacja sprawcy nie została jeszcze w pełni wyjaśniona, ale władze potwierdziły, iż mężczyzna wcześniej składał skargi na leczenie. Mimo natychmiastowej interwencji personelu, życia dr. Soleckiego nie udało się uratować.

Instytucje reagują: dzień żałoby i protest

Uniwersytet Jagielloński, Szpital Uniwersytecki oraz Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie jednogłośnie zdecydowały o ogłoszeniu 6 maja 2025 roku dniem żałoby. Punktualnie o godzinie 12:00 przed budynkiem szpitala odbędzie się uroczystość ku czci lekarza oraz manifestacja przeciwko rosnącej agresji wobec personelu medycznego. Uczestnicy uczczą pamięć dr. Soleckiego minutą ciszy, a w mieście rozlegną się syreny alarmowe.

Alarmujące statystyki i dramatyczny apel

Środowiska lekarskie nie ukrywają, iż incydent w Krakowie nie jest odosobniony. Coraz częściej dochodzi do przypadków agresji wobec lekarzy, pielęgniarek i ratowników. „Jeśli mamy przez cały czas funkcjonować jako cywilizowane społeczeństwo, trzeba przerwać tę spiralę nienawiści” – czytamy w apelu Okręgowej Izby Lekarskiej. Wezwano do traktowania napaści na medyków z taką samą surowością jak napaści na funkcjonariuszy służb mundurowych.

Dramat, który zostanie w pamięci

Dr Tomasz Solecki był nie tylko świetnym specjalistą, ale też szanowanym człowiekiem, oddanym pacjentom i swojej pracy. Jego śmierć wstrząsnęła nie tylko kolegami po fachu, ale też opinią publiczną w całym kraju. Dzień żałoby i protest to nie tylko symboliczny gest — to krzyk całego środowiska medycznego domagającego się bezpieczeństwa i szacunku.

Idź do oryginalnego materiału