Koncert adwentowy w Filharmonii Opolskiej. Sala wypełniona po brzegi

opolska360.pl 10 godzin temu

– Witam was wszystkich, członków stowarzyszenia, rodziców, sympatyków, sponsorów, po prostu przyjaciół. Cieszę się, iż tu jesteście! – mówił lider TSKN i VdG Rafał Bartek zanim rozpoczął się koncert adwentowy. – Druga niedziela adwentu już za nami, a Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Rok 2024 dobiega końca i jest to dobra okazja, aby spojrzeć wstecz na to, co za nami. Ale także na to, co przed nami. Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, iż dyskryminacja około 60 000 dzieci mniejszości niemieckiej ostatecznie zakończyła się od nowego roku szkolnego. To również wasza/nasza zasługa! Upominaliśmy się o to konsekwentnie i podkreślaliśmy, iż dzieci nigdy nie mogą być zakładnikami polityki dorosłych.

Koncert adwentowy i rok ważnych rocznic

– Udało nam się również kontynuować wiele projektów mniejszości niemieckiej ważnych dla zachowania niemieckiej kultury i języka. Potrzebujemy systemu szkolnego, w którym jest więcej i lepszej jakości lekcji języka niemieckiego. Potrzebujemy więcej możliwości dalszego rozwoju systemu szkolnictwa mniejszości niemieckiej – dodał Rafał Bartek.

– Potrzebna jest zmiana myślenia o edukacji mniejszościowej w Polsce, tak aby jej efektywność nie była tylko i wyłącznie zależna od zaangażowania jednostek. Rozmawiamy na ten temat z Ministerstwem Edukacji Narodowej i będziemy rozmawiać dalej – zadeklarował.

Lider Niemców w Polsce przypomniał, iż w zbliżającym się 2025 roku planowane są obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i Tragedii Górnośląskiej. TSKN będzie świętował 35-lecie rejestracji. To także rok wyborów parlamentarnych w Niemczech i prezydenckich w Polsce.

Tożsamość to teraźniejszość

– Koncert adwentowy to chwila, w której uświadamiamy sobie, iż tożsamość, tradycje i zwyczaje to nie tylko czas przeszły. To teraźniejszość. Część tego, co przeżywamy. Kalendarz adwentowy to nie tylko otwierane codziennie okienka. To zachwyt nad każdym dniem. Wieniec adwentowy i zapalone kolejno świece, to jak w wierszu o adwencie, przypomnienie o wraz z kolejno zapalanymi światłami o Chrystusie stojącym u drzwi. To celebracja każdej niedzieli. To spotkania, rozmowy, poczucie, iż jesteśmy wspólnotą. Koncert adwentowy to istotny element kalendarza kulturowego mniejszości niemieckiej – przypomniała wicemarszałkini województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

O oprawę muzyczną koncertu zadbali:

  • Ania Pawłowska – bas,
  • Dawid Mazurek – gitara,
  • Olek Gonsior – perkusja,
  • Miłosz Bazarnik – pianino,
  • Tomasz Glensk – skrzypce.

W klimat nadchodzących świąt publiczność wprowadzili: Andrea Rischka, Joanna Zawierucha, Zuzanna Herud, Joanna Wicher, Andrea Pownuk, Maja Gerstenberg, Andreas Drescher , Aneta & Norbert, Karolina Trela i dzieciaki z Publicznego Przedszkola im. Braci Grimm w Leśnicy, Marta Kostka, Dariusz Fronczak, Klara Dzielawski, Vanessa Gonsior i zespół „Przecinek”. Nie zabrakło motywów świątecznych prezentów, choinki, sprzątania, ale także przychodzącego na świat Dzieciątka.

Wieczór prowadzili Dominika Bassek i Roman Szablicki.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału