Koncert pamięci św. Jana Pawła II w parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie

bialyorzel24.com 7 miesięcy temu

W kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie w niedzielę, 17 marca, odbył się koncert poświęcony pamięci św. Jana Pawła II z okazji 10. rocznicy jego kanonizacji.

Pomysłodawcą, organizatorem i zarazem prowadzącym był znany skrzypek Mariusz Monczak. Studiował w Nowym Jorku i w Montrealu, gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. w tej chwili prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach, takich jak Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista i kameralista występuje z orkiestrami, nagrywa dla radia, telewizji, jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie, ponadto regularnie daje wykłady i prowadzi kursy mistrzowskie na uniwersytetach w Kanadzie, Polsce i Brazylii. Do udziału w koncercie zaprosił wielu solistów oraz kilka grup wokalno-orkiestrowych.

Zgromadzonych licznie słuchaczy powitał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Grzegorz Markulak, po czym słowo wstępne wygłosił ubrany w strój góralski organizator koncertu Mariusz Monczak, który następnie dał fenomenalny popis gry na skrzypcach, grając solo utwory Jana Sebastiana Bacha – „Gavotte”, Antonio Vivaldiego – „Wiosnę” oraz Henryka Mikołaja Góreckiego – „Sonatinę”, a na fortepianie akompaniował mu Nicholas Kaponyas. Soliści śpiewający w koncercie to: Wojciech Bonarowski – baryton, Patrycja Posłuszna – sopran oraz Juney J. Li – sopran.

Wojciech Bonarowski to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, finalista wielu konkursów wokalnych. Zaśpiewał utwór Michała Lorenca „Ave Maria” oraz pieśń „Nie zastąpi Ciebie nikt” z zespołem: Patrycją Posłuszną, Juney J. Li, Andrzejem Buczkiem, Monicą Chibowski i Angeliną Podkalicki, a akompaniowali mu na skrzypcach Mariusz Monczak i Mieczysław Gubernat oraz na fortepianie Nicholas Kaponyas. Patrycja Posłuszna, absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Brooklyn College, zaśpiewała „Arię” J.S. Bacha oraz „Wokalizę” Wojciecha Kilara. Juney J. Li, absolwentka Wydziału Muzycznego na Queens College oraz Wydziału Wokalnego w City College, śpiewająca wieloma językami, oprócz muzyki klasycznej, jazz, pop i rock and roll zaśpiewała z wielkim dramatyzmem „Arię” J.S. Bacha.

W koncercie wzięły udział cztery wieloosobowe zespoły: Dzieci Kostki, Polish American Folk Dance Company, Copernicus Children’s Choir oraz Krakowianki i Górale.

Zespół Dzieci Kostki pod dyrekcją Małgorzaty Dziekoński wykonał piosenki: „Wadowice” i ,,Dziś dziękujemy kochany nasz Ojcze Święty”. Zespół Polish American Folk Dance Company pod dyrekcją Andrzeja Buczka był reprezentowany przez grupę początkującą, zaawansowaną, juniorów i dzieci. Dorośli zaprezentowali się w strojach krakowskich i krakowiaków wschodnich. Dziewczęta z grupy juniorów były w strojach lubelskich, a dzieci w strojach krakowskich. Członkowie PAFDC zaśpiewali „Barkę”, którą papież Jan Paweł II uwielbiał. Zespołowi przygrywali podczas koncertu muzycy z Kapeli Ludowej, która istnieje przy zespole od 25 lat. Muzycy pięknie prezentowali się w strojach rzeszowskich. The Copernicus Children Choir (uczniowie Akademii św. Stanisława Kostki, uczniowie KOBO Music Studio i członkowie The Greenpoint Children’s Choir) powstał w 2023 r. i zadebiutował w Carnegie Hall. Nazwa chóru związana jest z pierwszym utworem, który chór wykonał w związku z obchodami roku kopernikowskiego. Chór zaśpiewał utwór specjalnie dla niego skomponowany przez Jana Krutula „Muzyka dla Kopernika” oraz „Panis Angelicus”. Zespół Krakowianki i Górale składający się z dzieci od czterech do trzynastu lat, pięknie prezentujący się w strojach krakowskich, zaśpiewał piosenkę „Taki duży, taki mały”. Solówki były rozdzielone pomiędzy najmłodszych uczestników zespołu, reszta śpiewała refren.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu – około 150 osób – zaintonowali ulubioną przez Jana Pawła II „Barkę”, łącząc się w śpiewie z liczną widownią oraz zapozowali do wspólnego zdjęcia. W czasie koncertu na telewizorach w kościele ukazywały się zdjęcia Jana Pawła II.

Słuchacze nie kryli wzruszenia, dla wielu z nich, zwłaszcza pamiętających polskiego papieża, to było niesamowite duchowe przeżycie.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

Idź do oryginalnego materiału