Konecki Wrzesień 2023. Sobotnie obchody pełne wspomnień [wideo, zdjęcia]

tkn24.pl 1 rok temu

Patriotyczne obchody „Koneckiego Września” przywołują wydarzenia z czasu II wojny światowej związane z Konecczyzną. Sobota to tradycyjnie dzień pełen zadumy, wspomnień i oficjalnych uroczystości. Wiele osób zgromadziło się podczas Apelu Poległych, który przygotowano przy Pomniku Partyzantów na koneckim cmentarzu.

Wideo już wkrótce.
Już o godzinie 14:30 delegacje różnych jednostek, przedstawiciele władzy samorządowej, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Majora Hubala w Pomykowie zgromadzili się pod pomnikiem Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Końskich. Tam oddano hołd temu wielkiemu partyzantowi poprzez złożenie zniczy i wieńców.

Następnie obchody przeniosły się na konecki cmentarz. Rozpoczęła je oficjalna defilada poprowadzona przez orkiestrę wojskową z Radomia. Dalej w szeregu szli żołnierze Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy patriotycznego spotkania, a celem był Pomnik Partyzantów znajdujący się na koneckiej nekropolii. Tam na pochód czekali już przedstawiciele związków kombatanckich, a wśród nich ostatni żyjący w Końskich partyzant z okresu II wojny światowej kapitan Zdzisław Kowalski.

Uroczystość krótkim rysem historycznym rozpoczął wiceburmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński –„1 września 1939 roku to data, która na zawsze wpisała się w pamięć. Dzień, który miał być jak każdy inny, zwyczajny piątek. To był jednak dzień, który wywołał u wielu ludzi drastyczne zmiany. Minęły już ponad dwa pokolenia, ale II wojna światowa wciąż wymaga refleksji. Jest wydarzeniem odległym w czasie, ale wciąż żywym w pamięci. Ważne jest żeby pamiętać i trzeba pamiętać, żeby wiedzieć. Dzisiejsza uroczystość to wielka lekcja historii przypominająca jak niewyobrażalny ogrom cierpienia i śmierci przyniosła wojna naszemu narodowi, naszym rodakom. Dziś my konecczanie wypełniając pokoleniowy obowiązek pamięci i szacunku wobec przodków począwszy od 1984 roku spotykamy się z inicjatywy byłych żołnierzy AK z oddziału „Robota” na uroczystości, która przyjęła nazwę „Koneckiego Września” […] Pragnę w tym miejscu przypomnieć jedną z najsłynniejszych akcji w okupowanej Polsce. 80 lat temu w nocy 31 sierpnia na 1 września 1943 roku, w czwartą rocznicę wybuchu II wojny światowej II zgrupowanie Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury pod dowództwem podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” opanowała nasze miasto Końskie.” – przemawiał wiceburmistrz.

Następnie coroczne wystąpienie miał burmistrz Krzysztof Obratański. Włodarz mówił o historii, ale i teraźniejszości –„Kiedy mówimy o wspomnienia Koneckiego Września to odwołujemy się zarówno do kampanii wrześniowej 1939 roku, jak i w sposób szczególny do „Skoku na Końskie” oddziału Waldemara Szwieca Robota. Oddział ten zajął miasto powiatowe w okupowanej Europie. Informacja o tym rozlała się od Moskwy po Paryż, bo wówczas nic nie było przesądzone. Europa jęczała pod butem okupanta hitlerowskiego, a na froncie wschodnim jeszcze trwały walki i nie wiele wskazywało na to, iż koniec wojny jest bliski. Zajęcie Końskich wskazywało na to, iż Polska Podziemna istnieje, ma własną armię, dobrze zorganizowana i dowodzona, gotowa bić się o niepodległość […] Jak to wszystko jest ważne pokazała rozpoczęta w ubiegłym roku inwazja naszego wielkiego sąsiada na Ukrainę. Pokazało to, iż historia nigdy się nie kończy, a pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokazało to, iż marzenia o tym, iż będziemy żyć w bezpiecznej Europie są o tyle możliwe o ile sami będziemy gotowi na ofiary. Ta gotowość nie rodzi się z wygodnego życia, przekonania iż zawsze jakoś tam będzie. Ona może i musi być wzmacniana przez historyczną pamięć i przykład taki, którego możemy poszukać na tym cmentarzu i pod tym pomnikiem. Za te przykłady jesteśmy niezwykle wdzięczni” – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański. Całą przemowę znajdziecie w materiale wideo.

W międzyczasie patriotyczne wiersze czytał aktor Teatru Narodowego w Warszawie Robert Jarociński. Muzycznie podniosłe patriotyczne spotkanie uświetniły występy grupy Pasja działającej pod kierownictwem koneckiej nauczycielki muzyki Anety Karbownik.

Po nim głos zabierali posłowie: Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej i Mariusz Gosek ze Zjednoczonej Prawicy, a także dyrektor biura poselskiego Anny Krupki Łukasz Korus. Wypowiedzi parlamentarzystów prezentujemy w materiale wideo.

W dalszej części modlitwę za wszystkich tych, którzy oddali życie za wolną Polskę zmówił ksiądz dziekan Jacek Wieczorek. Po czym usłyszeliśmy Apel Poległych. Ten, który co roku odczytywany jest na cmentarzu w Końskich jest wyjątkowy, ponieważ jego autorem są bracia Jan i Józef Wroniszewscy.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie pamiątek, dokumentów i rękopisów po zmarłych bohaterach Ziemi Koneckiej: Janie Zbigniewie Wroniszewskim ps.Znicz, Józefie Kazimierzu Wroniszewskim ps. Konrad, Bogumile Kacperskim ps. Malina. Dokumenty przekazała rodzina uczestników koneckiej konspiracji Armii Krajowej. Głos zabrał zaś syn Jana Zbigniewa – profesor Jan Wroniszewski. Zgodnie z deklaracja burmistrza miasta i gminy Końskie przekazane dary mają zasilić zbiory przyszłego Muzeum Ziemi Koneckiej.

Oddano także cześć zmarłym w ostatnim roku kombatantom – wybrzmiała minuta ciszy dla Feliksa Przyborowskiego oraz Jerzego Łabętowicza.

Na koniec delegacje składały znicze i wieńce. W imieniu miasta i gminy Końskie burmistrzowie Krzysztof Obratański i Krzysztof Jasiński oraz sekretarz Anna Głębocka. Radnych przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piotr Słoka, radni Katarzyna Serek i Krzysztof Sota. Delegację powiatu koneckiego stworzyli między innymi: starosta konecki Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk i członek zarządu Dariusz Banasik. Związki kombatanckie reprezentowali między innymi: wspomniany Zdzisław Kowalski i wiceszef koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tomasz Słoka. Wiązanki i znicze złożyli też posłowie Marzena Okła-Drewnowicz i Mariusz Gosek, a w imieniu Anny Krupki jej przedstawiciele Łukasz Korus i Kamil Kubicki. Obecne były też delegacje partii politycznych – Koalicję Obywatelską reprezentowali Michał Cichocki i Ewa Lasota, Zjednoczoną Prawicę Jacek Werens, Marian Wikiera, Urszula Przygodzka, Paweł Kubiak i Marcin Wiaderny. Hołd walczącym oddawali też przedstawiciele służb mundurowych, szkół, delegacje związków zawodowych, Związku Weteranów i Rezerwistow Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, radni gminni i powiatowi.

Obchody „Koneckiego Września” w tym roku są objęte honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej. W niedzielę o 9:30 na placu za Kolegiatą św. Mikołaja odbędzie się msza święta polowa w intencji Ojczyzny wzbogacona o część artystyczną, a o 16:00 na rynku w centrum miasta koncert da orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału