Międzynarodowa konferencja "Jan Paweł II: czytać historię, tworzyć historię" odbyła się 26-27 marca w Collegium Minus. W kilkudniowym wydarzeniu wzili udział historycy, teolodzy, filozofowie, socjolodzy, przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych, politycy oraz dziennikarze. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przyjrzą się wpływowi Jana Pawła II na politykę, kulturę, duchowość i tożsamość narodową.
Konferencję otworzył prorektor UAM Rafał Witkowski. - Cała nasza wspólnota akademicka bardzo cieszy się z tego powodu, iż możemy się dziś spotkać i rozmawiać, ponieważ jest to dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Niespełna 25 lat temu nasz Uniwersytet uhonorował Jana Pawła II doktoratem honorowym. Był to wyraz uznania dla osiągnieć i myśli papieża. Ale proszę pamiętać także o tym, iż Uniwersytet to jest miejsce, gdzie ludzie się spotykają i dyskutują. Nie zawsze muszą się we wszystkim zgadzać, istotne jest to, żeby więcej czasu poświęcać na to, co buduje i łączy, a nie na to, co dzieli - powiedział pan prorektor.
W pierwszym panelu pod tytułem "Papież i powstanie wolnego świata" omówiono rolę papieża w okresie wielkich przemian światowych (od lat 80.ubiegłego stulecia do początków XXI wieku) jako aktora międzynarodowej polityki, wzoru i oparcia dla wolnościowych ruchów politycznych, wreszcie jako nauczyciela odpowiedzialnej wolności. Kolejna sesja - europejska - dotyczyła założeń papieskiej wizji jedności Europy.
W popołudniowej, popularnonaukowej sesji “Jan Paweł II - mosty idei współczesnego świata" wzięli udział m.in. prof. Hanna Suchocka, prof. Norman Davis, Lech Wałęsa, dr Hans-Gert Pöttering, prof. Krzysztof Zanussi, prof. George Weigel oraz ks. abp Światosław Szewczuk.
Drugą część środowego spotkania otworzył prof. Norman Davis podkreślający znaczenie papieża w ówczesnej Europie i jego wkład w utworzenie Solidarności. - Był postacią kluczową i kompletnie zmienił klimat, atmosferę i sytuację w Polsce - mówił zaznaczając, iż przyszły prezydent RP Lech Wałęsa, był synem politycznym Jana Pawła II.
Po wystąpieniu historyka o głos został poproszony prezydent Lech Wałęsa, który nie byłby sobą gdyby nie zakłócił rytmu spotkania. Na zadane pytanie o JP II były prezydent, ku uciesze zebranych, stwierdził: - Poproszę o trochę wolności. Powiem to co mam do powiedzenia.
Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/wydarzenia/konferencja-jan-pawel-ii-czytac-historie-tworzyc-historie
Tekst: Redakcja Życia Uniwersyteckiego
Fot. Władysław Gardasz