Koniec wyjazdów na wakacje w czasie roku szkolnego? "Rodzica mogą zatrzymać na lotnisku"

gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, zapowiedziała, iż MEN będzie szukało rozwiązań, by walczyć z wakacjami w czasie roku szkolnego. "Mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, iż rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić" - przyznała na antenie Radia ZET.Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraża zaniepokojenie rosnącą liczbą rodziców decydujących się na wyjazdy na wakacje z dziećmi w trakcie roku szkolnego. Katarzyna Lubnauer, wiceminister MEN, podkreśla, iż obowiązek szkolny to wciąż obowiązek, a nie wybór. Jak wspomniała, w wielu krajach rodzic wyjeżdżający z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego może być choćby zatrzymany na lotnisku.
REKLAMA


Zobacz wideo


Marcin Józefaciuk kiedyś był dyrektorem, dziś jest posłem. „Sejm nie różni się bardzo od szkoły"


Rodzice z dziećmi będą zatrzymani za próbę wyjazdu na wakacje? Szefowa MEN: Muszą rozumieć, iż jest obowiązek szkolnyKatarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem ZET została zapytana, czy ministerstwo zakaże zwolnień z lekcji wypisywanych przez rodziców. Jak się okazuje, resort edukacji przygląda się takim rozwiązaniom. - Bardzo często mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, iż rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić - powiedziała wiceszefowa MEN. Dodała, iż takie zachowanie jest bardzo krzywdzące dla uczniów i MEN podejmie działania, aby wypracować rozwiązania w tej kwestii. Zatrzymania na lotnisku?Dopytywana, czy w takim układzie rodziny nie powinny wyjeżdżać na urlopy w trakcie roku szkolnego, odpowiedziała następująco:Nie powinny i każdy zdaje sobie sprawę, iż jest to szkoda dla dziecka, jeżeli przez 2 tygodnie nie chodzi do szkoły. Wiceminister edukacji przyznała, iż rodzice powinni zrozumieć, iż obowiązek szkolny oznacza obowiązekZauważyła również, iż w wielu krajach obowiązują przepisy zgodnie z którymi rodzic, który spróbuje wyjechać z dzieckiem na wakacje w czasie roku szkolnego, może zostać zatrzymany na lotnisku. - My na razie się przyglądamy - podkreśliła. Zdaniem wiceszefowej MEN po pandemii COVID-19 szczególnie zwiększyła się "dowolność wyboru ze strony rodziców, jak wiele dni w szkole dziecko ma spędzać" i resort edukacji powinien uregulować tę kwestię. Chętnych na takie rozwiązania wciąż nie brakujeJak się okazuje, polscy rodzice są zwolennikami zabierania dzieci na wakacje w czasie roku szkolnego. Przekonują ich nie tylko dobre ceny poza sezonem, ale także klimat i mniejsze obłożenie obiektów. Wierzą, iż skoro podróże kształcą, to dzieci nic na tym nie stracą. Pod jednym z artykułów udostępnionych na stronie facebookowej edziecko.pl wywiązała się żywa dyskusja na temat "czerwcowych wakacji". "W czwartek wróciliśmy z Egiptu. Byliśmy 8 dni. Syn kończy 4 klasę. Przed wyjazdem zaliczył wszystko, dopilnował ocen, wychowawczyni oczywiście wiedziała wcześniej o jego nieobecności, a iż uczy się dobrze, nie miała absolutnie nic przeciwko. Nie widzę więc w tym żadnego problemu. Poza tym podróże kształcą najlepiej", "Podróże kształcą, a materiał szkolny zawsze można nadrobić. I piszę to jako nauczyciel z długim stażem", "Jak dziecko nie ma żadnego zagrożenia i w szkole daje sobie radę, to czemu nie?".


Czy można dziecko zabrać na wakacje w środku roku?Choć można zrozumieć motywację rodziców, którzy zabierają swoje dzieci ze szkoły i robią sobie rodzinne wakacje, to jednak warto mieć na uwadze, iż jest to działanie w szarej strefie przepisów. Co prawda nie ma bezpośredniego zakazu takich "urlopów" w trakcie roku szkolnego, stanowią one jednak złamanie obowiązku szkolnego. W myśl polskiego prawa, uczeń musi do 18. roku uczęszczać do szkoły; w praktyce dyrektor nie może jednak zakazać zabrania dziecka z placówki.
Idź do oryginalnego materiału