Konkurs „Wolontariusz Roku 2024 Powiatu Bolesławieckiego” rozstrzygnięty!!!

powiatboleslawiecki.pl 3 tygodni temu

GALERIA ZDJĘĆ

W Teatrze Starym odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nominacje, wyróżnienia i nagrody osobom indywidualnym, organizacjom i instytucjom, które bezinteresownie niosą pomoc innym, a tym samym promują postawy prospołeczne i samą chęć niesienia pomocy.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Z 47 zgłoszeń wybrano sześć najlepszych w kategoriach: wolontariusz młodzieżowy, wolontariusz dorosły, darczyńca, wolontariat okolicznościowy, organizacja pozarządowa, wolontariusz z wielkim sercem, przyznano również wyróżnienia.

W tym roku statuetkę w kategorii wolontariusz młodzieżowy odebrała Martyna Rudzik, natomiast wyróżnienia otrzymały Oliwia Dec i Julia Brońska.

Wolontariuszem dorosłym została Irmina Nowak. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Mariuszowi Januszkowi.

Zwycięzcą w kategorii wolontariat okolicznościowy został Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego, którego opiekunką jest Pani Marzena Borecka.

W kategorii organizacja pozarządowa triumfowała Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebieniu.

Laureatem w kategorii darczyńca zostało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe BZM Cieśla.

W tegorocznej edycji konkursu wolontariuszem z wielkim sercem został Jarosław Nenkin.

Sylwetki wszystkich nagrodzonych i nominowanych:

WOLONTARUSZ DOROSŁY

ANDRZEJ STEFAŃCZYK – dziennikarz od wielu lat związany z telewizją TVN i Muzycznym Radiem. Zapalony maratończyk, który jest identyfikowany jako pomysłodawca i współorganizator Festiwalu “BORYRUN – Zamkowy Bieg na Zdrowie”. Angażuje się w promowanie zdrowego stylu życia oraz sportu dla wszystkich grup wiekowych. Promuje idee wolontariatu organizując wolontariuszy do wsparcia logistycznego imprez i wydarzeń sportowych. Swoją postawą i zaangażowaniem skutecznie motywuje innych do aktywności fizycznej.

IRMINA NOWAK – nauczycielka, I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Bolesławcu. Niezwykle zaangażowana zarówno w pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, ale również w promowanie działań charytatywnych i wolontariatu. Trudno wymienić wszystkie inicjatywy, w które zaangażowana jest Pani Irmina. Nie sposób jednak nie wspomnieć o organizacji Koncertów Wiosennych promujących talenty uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim mających wymiar charytatywny. W marcu 2022r. Pani Irmina stworzyła grupę wolontariacką zajmującą się pomocą obywatelom Ukrainy. W ramach działań charytatywnych Pani Irmina koordynuje szkolną „Szlachetną Paczkę”, organizuje wsparcie schronisk i przytulisk dla zwierząt. Ponadto, aktywnie współpracuje z Fundacją CzaSami w ramach projektu „Odpoczywajmy Aktywnie”, angażując się w organizację warsztatów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami intelektualnymi. To także z jej inicjatywy realizowane są w szkole Dni Zdrowia Psychicznego pod nazwą „Masz coś w głowie”, mające na celu zwiększenie świadomości na temat depresji, lęku i smutku, które dotykają każdego.

MARIUSZ OLIWA – mieszkaniec Bolesławca, jest zaangażowanym przewodnikiem sudeckim i promotorem lokalnych atrakcji. Od stycznia 2023 roku pełni wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy, gdzie zainicjował cykl spotkań „Klub Włóczykija”. Jego działalność skupia się na edukacji podróżniczej i integracji społecznej, przybliżając uczestnikom piękno regionu poprzez tematyczne prelekcje i spotkania. Dzięki jego zaangażowaniu odbyły się już 22 spotkania, podczas których przełamywane zostały stereotypy o turystyce, a uczestnicy zostali inspirowani do odkrywania nieznanych zakątków Dolnego Śląska. Pan Mariusz jest także prezesem bolesławieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i założycielem Towarzystwa Wagabunda. Jego pasja, kreatywność i poświęcenie zasługują na podziw i uznanie.

KATARZYNA GONDEK-WIECZOREK – Wiceprezes Fundacji CzaSami oraz wiceprzewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin w Powiecie Bolesławieckim. Dzięki jej zaangażowaniu Fundacja organizuje wsparcie dla najbardziej potrzebujących, m.in. poprzez projekt „Odpoczywamy aktywnie”, umożliwiający dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami aktywny wypoczynek dostosowany do ich potrzeb. Pani Katarzyna, prowadzi zajęcia promujące wolontariat, jest organizatorką zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami. Nauczycielka, żona i mama, jest przykładem osoby, która z pasją buduje lepsze życie dla innych, inspirując swoją społeczność niesłabnącym zaangażowaniem i sercem.

JERZY ZAJĄC – od 24 lat pełni funkcję prezesa Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Tulipan” w ramach wolontariatu. Dzięki jego zaangażowaniu powstały m.in. Dom Działkowca, taras oraz plac zabaw dla dzieci. Sala Domu Działkowca służy również wielu organizacjom pozarządowym, takim jak Polski Czerwony Krzyż czy Klub Honorowych Krwiodawców. Pan Jerzy prowadzi edukację na rzecz zdrowego stylu życia i ochrony środowiska, angażując dzieci i dorosłych w uprawę roślin. Jego umiejętności organizacyjne wspierają rozwój ROD „Tulipan”, czyniąc go inspiracją dla działkowców i lokalnej społeczności.

MAGDA HALIKOWSKA – PRZYBYŁO -pracuje jako nauczycielka w Zespole Szkół Budowlanych. Nie pozostaje obojętna na potrzeby innych i jest znana ze swojej aktywności charytatywnej. Przeprowadziła wiele akcji, takich jak zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska czy zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Jej zaangażowanie w niesienie pomocy było widoczne także podczas walki z wrześniową powodzią – aktywnie uczestniczyła w sprzątaniu zalanych obiektów. Corocznie udaje się na Litwę, aby pomóc w sprzątaniu grobów Polaków.

JAROSŁAW NENKIN – pełni funkcję sołtysa wsi Trzebień oraz prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu. Jest radnym Rady Powiatu Bolesławieckiego. Od lat zaangażowany w działalność społeczną. Wspiera jednostki OSP z terenu powiatu w pozyskiwaniu środków finansowych na prowadzoną działalność. Kształci młodzież w duchu tradycji pożarniczych. Współorganizuje akcje i zbiórki charytatywne jak chociażby punkt pomocy humanitarnej uruchomiony po wybuchu wojny na Ukrainie. Wyróżniał się szczególną aktywnością i zaangażowaniem podczas tegorocznej powodzi, organizując pomoc ze strony OSP i wojsk terytorialnych. Zainicjował zbiórkę sprzętu AGD oraz udzielał wsparcia finansowego dla poszkodowanych. Jego zaangażowanie w podejmowane działania jest zawsze ogromne i bezgraniczne.

MONIKA PLICHTA – mieszkanka Świętoszowa, Radna Gminy Osiecznica. Aktywnie działa w ramach fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się w organizację finałów. Działa w Stowarzyszeniu Rodzina Wojskowa. Współorganizuje Bieg Niepodległościowy w Świętoszowie. Pani Monika jest inicjatorką i organizatorką kiermaszy i zbiórek charytatywnych na rzecz osób potrzebujących w lokalnej społeczności. Swoją postawą szeroko promuje idee wolontariatu, jednoczy środowisko lokalne. Co istotne działania Pani Moniki mają charakter cykliczny i stały.

MARIUSZ JANUSZEK – rencista z Bolesławca, któremu choroba odebrała możliwość pełnej aktywności zawodowej, ale z całą pewnością nie pozbawiła empatii, otwartości i gotowości do pomocy. Pan Mariusz swój wolny czas poświęca na wolontariat w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Z uśmiechem i serdecznością wspomaga pracowników MBP- CW w codziennej pracy, nierzadko oferuje swoją pomoc także czytelnikom.

WŁADYSŁAWA KOTLAREK, TERESA ŚLIWIŃSKA – obie Panie prężnie działają w zarządzie Bolesławieckiego Klubu Amazonek. Dzięki ich zaangażowaniu cyklicznie prowadzone są projekty „Afrodyty z Amazonek”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Dzień Walki z Rakiem w Powiecie Bolesławieckim”. Ich działalność została uhonorowana w 2014 roku nagrodą za Promocję Miasta Bolesławiec. Zarząd w osobach obu Pań organizuje corocznie kilka projektów z środków publicznych zapewniając rehabilitację dla pań po mastektomii. Dzięki ich zaangażowaniu prowadzone są liczne projekty na rzecz walki z rakiem oraz propagujące zdrowy tryb życia. Klub Amazonek kierowany przez Panią Władysławę i Panią Teresę to także miejsce gdzie osoby utrudzone ciężką chorobą odnajdą wsparcie, życzliwość i pomoc.

WOLONTARIUSZ MŁODZIEŻOWY

OLIWIA DEC – Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu, to wyjątkowa młoda wolontariuszka. Działa w Szkolnym Kole Wolontariatu, angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wspiera Fundację Dawców Szpiku, rejestrując potencjalnych dawców, oraz promuje zdrowie w lokalnej społeczności. Jej zaangażowanie było szczególnie widoczne podczas powodzi, gdzie pomagała zabezpieczać domy i organizowała pomoc dla poszkodowanych. Oliwia łączy wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka z pasją, inspirując innych do działania.

MARTYNA RUDZIK – Uczennica Technikum Geodezyjnego w Zespole Szkół Budowlanych. Od wielu lat uczestniczy w akcjach i wydarzeniach charytatywnych organizowanych na terenie powiatu i poza nim. Jej talent muzyczny jest oprawą wielu imprez m.in. Koncert Charytatywny dla Jagody, Dzień Świadomości Autyzmu, konkursy dla dzieci, „Zielone Koncerty” z I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu, koncerty dla seniorów. Martyna angażuje się także w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczy jako wolontariusz w Powiatowym Opłatku Osób Niepełnosprawnych. Martynę cechuje pomysłowość i entuzjazm do niesienia pomocy. Swoją postawą zachęca młodzież do angażowania się w inicjatywy społeczne.

JULIA BROŃSKA- uczennica klasy 4b w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Bolesławcu, od dwóch lat aktywnie zaangażowana w wolontariat i działania społeczne. Pełni funkcję sekretarza Samorządu Uczniowskiego, a swoją energię poświęca pomocy dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami oraz uchodźcom. Julia uczestniczyła w organizacji licznych wydarzeń charytatywnych i społecznych, takich jak Dzień Dziecka dla dzieci z Ukrainy, Szlachetna Paczka czy koncerty charytatywne, zajmując się logistyką i wsparciem organizacyjnym. Brała udział w festynach, zbiórkach darów oraz akcjach na rzecz zdrowia psychicznego i walki z hejtem. W ramach działań szkolnych organizowała Dni Otwarte, Dzień Języków Obcych i współpracowała przy Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Jej zaangażowanie i chęć niesienia pomocy wyróżniają ją jako liderkę i wolontariuszkę z prawdziwą pasją.

GRUPA UCZNIÓW Z ZESPOŁU SZKÓŁ BUDOWLANYCH w składzie: Martyna Rudzik, Monika Dzięgiel, Justyna Dzięgiel, Alicja Majewska, Zuzanna Wilk, Malwina Bociek, Justyna Jeńczak, Szymon Momot, Kacper Warmus

Grupa co roku bardzo aktywnie angażuję się w organizację i przebieg Bolesławieckiego Dnia Walki z Rakiem. Ponadto uczennice i uczniowie wspierają liczne lokalne akcje charytatywne. Zawsze są chętni do niesienia pomocy i wspierana potrzebujących.

WOLONTARIAT OKOLICZNOŚCIOWY

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W BOLESŁAWCU – Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkolnej na rzecz potrzebujących. Działania wolontariatu rozwijają w młodych umysłach otwartość na świat zewnętrzny, uczą empatii i pozwalają rozwijać zainteresowania, mając jednocześnie charakter edukacyjno-wychowawczy. Klub aktywnie reaguje na potrzeby środowiska, inicjuje działania na terenie szkoły i w lokalnej społeczności, wspierając różnorodne akcje charytatywne.

BOLESŁAWIECKI SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY #SZTAB4689 – Sztab działa nieprzerwanie od 2018 roku, organizując doroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W okresie pandemii angażował się dodatkowo w przygotowywanie i dostarczanie posiłków do różnych oddziałów szpitalnych. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać imponującą sumę 1 310 760,12 zł, która posłużyła do zakupu sprzętu medycznego. Akcja WOŚP w powiecie Bolesławieckim zjednoczyła setki wolontariuszy w celu wsparcia potrzebujących.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W TRZEBIENIU – Panie należące do Koła Gospodyń w Trzebieniu, podczas powodzi, bezinteresownie udzielały pomocy mieszkańcom dotkniętym skutkami klęski żywiołowej. Wspierały przy przygotowywaniu posiłków, zapewnieniu schronienia oraz noclegu. Były niezwykle życzliwe, pomocne i otoczyły opieką wszystkich potrzebujących. Udzielały wsparcia osobom starszym w przemieszczaniu się, dostarczały ciepłe posiłki i trzy razy dziennie zapewniały gotowe dania. Ich oddanie zasługuje na uznanie i szacunek.

ORGANIZACJA POZARZĄDOWA

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW LWOWA i KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH, ODDZIAŁ W BOLESŁAWCU, organizacja pozarządowa założona w 1989 roku, gromadząca osoby zainteresowane historią i kulturą dawnych Kresów Wschodnich. Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie wiedzy o dziejach Lwowa i Kresów, pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz utrzymywanie kontaktów z Polakami zamieszkującymi na obszarach wschodnich. Oddział prowadzi rozległą działalność edukacyjną i kulturalną, współpracując z lokalnymi szkołami, instytucjami kultury i wolontariuszami. Organizuje lekcje historyczne, wystawy oraz wyjazdy, angażując zarówno młodzież, jak i seniorów w działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa poza granicami kraju. Już od ponad 10 lat wolontariusze tej organizacji porządkują polskie cmentarze na terenie Ukrainy, Litwy i Mołdawii. W roku 2024 realizowano także projekty współfinansowane przez Gminę Bolesławiec i Narodowy Instytut Polonika, wspierające ochronę oraz promocję kresowego dziedzictwa. Stowarzyszenie wyróżnia się zaangażowaniem w życie społeczności lokalnej oraz aktywnym udziałem w wydarzeniach kulturalnych i patriotycznych.

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W TRZEBIENIU – Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieniu z dumą i poświęceniem od lat realizują zadania na rzecz ochrony ludności, podejmują działania przeciwpożarowe, ratownicze, a także profilaktyczne. Podtrzymują lokalne zwyczaje i tradycję, aktywnie uczestnicząc w lokalnym życiu społecznym. Na szczególne uznanie zasługuje postawa druhów ochotników jaką wykazali się podczas tegorocznej powodzi niosąc bezinteresowną pomoc. Wspomagali mieszkańców zalanych miejscowości przy budowie wałów oraz usuwaniu skutków klęski. Ich zaangażowanie było bezgraniczne, co przyczyniło się do skutecznego radzenia sobie z żywiołem przez mieszkańców Trzebienia. Taka postawa zdecydowanie zasługuje na podkreślenie.

FUNDACJA „WSPIERAJMY ZDROWIE” – Fundacja działająca przy szpitalu w Bolesławcu została założona w 2007 roku. Jej głównym celem jest ochrona i promocja zdrowia. Organizuje ona konferencje medyczne, zbiórki pieniędzy dla chorych oraz zapewnia wsparcie emocjonalne dla potrzebujących. Ponadto, poprzez szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, Fundacja przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w lokalnej społeczności. Regularnie organizuje także wydarzenia sportowe, które mają na celu integrację społeczną. Fundacja wspiera również najmłodszych pacjentów szpitala św. Łukasza. Wolontariusze zaangażowani w działalność fundacji poświęcają swój czas, energię i wiedzę dla dobra innych.

ZARZĄD RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO „TULIPAN” W BOLESŁAWCU – Rodzinny Ogród Działkowy działa na terenie Bolesławca od 40 lat i skupia 165 działek. Członkowie zarządu, którzy są wolontariuszami, aktywnie pracują nad rozwojem ogrodu, podejmując liczne inicjatywy, takie jak dostarczenie energii do każdej altanki, instalacja kamer w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz organizacja imprez integrujących członków ogrodu. Ponadto, prowadzą oni współpracę z różnymi organizacjami pozarządowymi w Bolesławcu. Przestrzeń ROD „Tulipan” jest udostępniana przedszkolakom w celu edukacji z zakresu prac ogrodniczych.

Koła Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie powiatu bolesławieckiego od lat angażują się w pomoc dla społeczności. Ich działalność obejmuje codzienne wsparcie mieszkańców oraz aktywne uczestnictwo w życiu środowiska lokalnego. W trakcie tegorocznej wrześniowej powodzi członkinie KGW przygotowywały posiłki dla potrzebujących, wspierały mieszkańców i służby ratownicze, angażując się między innymi w budowę wałów przeciwpowodziowych, napełnianie worków z piaskiem oraz ratowanie plonów zagrożonych zalaniem. Na szczególne uznanie zasługują: Bożejowice- Rakowice, Bolesławice, Modła-Patoka, Zebrzydowa, Szczytnica, Suszki, Otok, Parzyce, Ławszowa, Kraśnik Górny, Krępnica, Kraśnik Dolny, Dąbrowa Bolesławiecka, Borówki, Kruszyn, Trzebień, Nowa

DARCZYŃCA

PRZESIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE BZM CIEŚLA SPÓŁKA JAWNA

Kandydat prowadzi działalność gospodarczą od 1990 roku, specjalizując się w sprzedaży materiałów budowlanych. Właściciele Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego BZM Cieśla Spółka Jawna wykazali się wyjątkową hojnością i empatią wobec osób dotkniętych skutkami powodzi. Po klęsce żywiołowej pozytywnie odpowiedzieli na prośby o zniżki i darmowe dostawy materiałów budowlanych niezbędnych do remontu. Firma przekazała również część materiałów w formie darowizn rzeczowych, co było nieocenioną pomocą dla poszkodowanych mieszkańców Trzebienia, którzy w wyniku powodzi znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki swojej postawie kandydat znacząco wpłynął na poprawę warunków życia osób potrzebujących, co czyni go godnym wyróżnienia w kategorii darczyńca

Idź do oryginalnego materiału