Konopnica: bicie rekordu Guinessa w jednoczesnej resuscytacji (zdjęcia)

radiozw.com.pl 6 dni temu

Ponad 100 osób: dzieci, rodziców, nauczycieli, seniorów, samorządowców, żołnierzy i członków różnych stowarzyszeń przyłączyło się w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca do akcji bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. 72 Pułku Piechoty 'Radom” w Konopnicy.

Pomysłodawczynią akcji jest Marta Sibiak, nauczycielka w SP w Konopnicy:
Pomysł tej akcji zrodził się wiele lat temu. Byłam szefową sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Konopnica wiele lat, a iż orkiestra kojarzy się również z uczeniem ludzi, dzieci resuscytacji krążeniowo-oddechowej, stąd też przy współpracy z fundacją podjęłam wyzwanie zorganizowania tej akcji. Akcja była poprzedzona szkoleniem. Zależało nam na tym, aby nauczyć uczestników poprawnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej i udzielania przy okazji pierwszej pomocy przedmedycznej.

W akcji uczestniczył Jacek Kurowski, wójt gminy Konopnica:
Cieszę się, iż to są tylko ćwiczenia, i mam nadzieję, iż w życiu nie będziemy musieli tego zbyt często stosować. Niemniej jednak o ile zaistnieje taka potrzeba, to z pełną odpowiedzialnością wiem, iż potrafię to zrobić. Po to właśnie tutaj się spotykamy, aby się uczyć.

Mam w szkole niesamowitych nauczycieli – mówi Michał Janik, dyrektor SP w Konopnicy. – Marta Sibiak organizuje od lat akcje związane ze zdrowiem, charytatywne i ja jako dyrektor jestem bardzo szczęśliwy, iż ta akcja odbywa się u nas i tyle osób się w nią włączyło. A wiemy, iż takie szkolenia dają wspaniałe efekty. W wakacje moi uczniowie uratowali tonącego człowieka. Wiedzieli, jak się zachować i udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Jestem z nich bardzo dumny.

Przeczytaj również:
Młodzi bohaterowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Konopnica wyróżnieni i nagrodzeni (zdjęcia)

Najważniejsza jest akcja, iż uczymy młodzież tych podstawowych zasad ratowania życia. Gratulacje dla szkoły za taką akcję – mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.

St. szer. specjalista Piotr Grabski z Wydziału Żandarmerii w Łasku:
Ratowałem kiedyś człowieka. To było w Łodzi, jeszcze nie byłem w wojsku. Ratowałem bezdomnego, który leżał na przystanku. Przywróciłem mu czynności życiowe, resztą zajęli się ratownicy. Ta akcja to doskonały pomysł, aby nauczyć młodych ludzi pierwszej pomocy, aby nie bali się pomagać.

Posłuchaj relacji:


Akacja odbyła się pod czujnym okiem ratowników medycznych.

Fundacja WOŚP od ponad 18 lat prowadzi Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, w ramach którego przekonuje, iż pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta. Realizacja tego programu to dziesiątki aktywności, które mają zachęcać do propagowania nauki czynności ratujących życie, w tym właśnie rekord w pierwszej pomocy, który odbywa się 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W ciągu 7 lat realizacji rekordu (w latach 2013-2019) uczestniczyło w nim 661 213 osób. W tym roku, po kilku latach przerwy, wydarzenie wróciło do kalendarza Fundacji WOŚP.

Przeczytasz o tym tutaj.

Idź do oryginalnego materiału