Korzystanie z urządzeń elektronicznych a wady wymowy u dzieci

kuriernauczycielski.pl 2 tygodni temu

Wady wymowy u dzieci stają się coraz częstszym problemem, negatywnie oddziałującym na ich rozwój komunikacyjny. W tym artykule chciałam zwrócić uwagę na wpływ nadmiernego korzystania ze telefonów, tabletów czy komputerów na kształtowanie się mowy u dzieci.

Wady wymowy to zaburzenia artykulacji, które wpływają na poprawność wypowiadanych dźwięków, sylab i słów. Każdy nauczyciel powinien zaznajamiać z tym tematem rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

U dzieci wady wymowy mogą wynikać z następujących przyczyn:

  • niedorozwinięcie narządów mowy – wpływa ono na prawidłowe formowanie dźwięków,
  • zaburzenia słuchu – dzieci z problemami słuchowymi mogą mieć trudności w opanowaniu prawidłowej wymowy,
  • czynniki genetyczne – niektóre wady wymowy mogą mieć również podłoże genetyczne,
  • brak odpowiedniej stymulacji mowy – dzieci, które nie miały wystarczającej stymulacji mowy w okresie wczesnego rozwoju, mogą mieć trudności w prawidłowym wypowiadaniu dźwięków.

Nadmierne korzystanie z nośników elektronicznych przyczynia się do powstawania problemów z kształtowaniem się mowy u dziecka i ma niestety swoje konsekwencje.

Oto kilka obserwacji i zagrożeń z tym związanych:

  1. Opóźniony rozwój mowy. Nadmierne spędzanie czasu przed ekranem to brak wystarczającej interakcji werbalnej i okazji do słuchania. To może prowadzić do opóźnień w nauce wymowy.
  2. Brak rozumienia emocji. Częste korzystanie z Internetu może ograniczać możliwość nauki rozumienia emocji swoich i innych osób. Taka komunikacja nie zawsze dostarcza pełnego spektrum doznań emocjonalnych, co może wpłynąć na zdolność dzieci do rozpoznawania i interpretowania uczuć.

  3. Trudności z nauką i koncentracją. Długotrwałe korzystanie z telefonu czy komputera może prowadzić do problemów z koncentracją i skupieniem uwagi. Dzieci mogą mieć trudności w opanowywaniu materiału szkolnego. Następuje poczucie znudzenia i zniechęcenia życiem realnym, bez wirtualnych bodźców.

  4. Otyłość. Nadmierne siedzenie przed komputerem prowadzi do braku aktywności fizycznej, a w konsekwencji do otyłości u dzieci. To z kolei może wpłynąć na zdrowie ogólne i rozwój fizyczny.

  5. Trudności w rozwoju umiejętności interpersonalnych. Komunikacja online różni się od bezpośredniej interakcji z innymi ludźmi. Dzieci, które spędzają dużo czasu w wirtualnym świecie, mogą mieć trudności w nawiązywaniu relacji, rozwijaniu umiejętności społecznych oraz rozwiązywaniu problemów codziennego życia.

Warto zwrócić uwagę na to, iż umiarkowane korzystanie z Internetu może być korzystne, ale ważne jest, aby zachować równowagę między czasem spędzanym online a innymi aktywnościami, takimi jak nauka, zabawa na świeżym powietrzu i przede wszystkim interakcje z rodzeństwem i rówieśnikami.

Problem dzieci spędzających sporo czasu przed komputerem to temat, który budzi wiele zmartwień rodziców. Powinni oni monitorować czas, jaki pociechy spędzają z urządzeniami mobilnymi oraz zachęcać młodych ludzi do częstej aktywności fizycznej.

Powołując się na Justynę Kuczmierczyk, autorkę poradnika Rozmowy o cyberuzależnieniach, możemy przyjąć zalecenia dotyczące czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem komputera, dostosowane do ich wieku, tj.:

  • dzieci poniżej 3. roku życia:
  • idealnie byłoby, gdyby w ogóle nie korzystały z komputerów, tabletów ani telefonów;
  • dzieci w wieku od 3 do 7 lat:
  • maksymalnie 30 minut dziennie (co daje łącznie 3,5 godziny tygodniowo); warto, aby dziecko korzystało tylko z wartościowych programów, gier edukacyjnych lub oglądało bajki bez reklam;
  • dzieci w wieku od 7 do 12 lat:
  • maksymalnie ok. 60 minut dziennie.

Należy pamiętać, iż regularne rozmowy z dzieckiem na temat czasu spędzanego w Internecie są tu kluczowe.

Anita KUCHARSKA, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i logopeda Korzystałam z raportu Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież Fundacji Dzieci Niczyje oraz Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej

TEN ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH PROCEDURY AWANSU ZAWODOWEGO. DZIEL SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM Z „KURIEREM”. POMOŻEMY CI W AWANSIE ZAWODOWYM I WSPÓLNIE ZAINSPIRUJEMY INNYCH! SZCZEGÓŁY – TEL. 739 290 210.

Idź do oryginalnego materiału