Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mają czas do końca października, aby złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć zaświadczenie z uczelni, potwierdzające kontynuację nauki. Złożenie kompletu dokumentów w terminie umożliwi otrzymanie renty rodzinnej również za październik. jeżeli wniosek zostanie złożony po terminie, na przykład w listopadzie, świadczenie za październik nie będzie wypłacone.
Zaświadczenie do ZUS powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz te, których poprzednie zaświadczenie obowiązywało do końca września. W przypadku studentów, którzy posiadają zaświadczenie obejmujące cały okres nauki, np. 3 lub 5 lat, nie ma potrzeby składania dodatkowych dokumentów, ponieważ ZUS będzie kontynuował wypłatę świadczenia na podstawie tego zaświadczenia.
Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, przypomina, iż ZUS ma prawo w każdej chwili sprawdzić, czy osoba pobierająca rentę rzeczywiście kontynuuje naukę. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z dostarczeniem odpowiednich dokumentów. Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca, w którym złożono wniosek wraz z zaświadczeniem. Spóźnione złożenie dokumentów może skutkować utratą świadczenia za poprzedni miesiąc.
Rzeczniczka zaznacza również, iż studenci powinni poinformować ZUS nie tylko o kontynuacji nauki, ale także o jej zakończeniu lub przerwaniu przed upływem okresu wskazanego w zaświadczeniu. W przeciwnym razie ZUS będzie przez cały czas wypłacał rentę, którą później trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.
Renta rodzinna to świadczenie przysługujące dzieciom po śmierci rodzica, pod warunkiem iż kontynuują one naukę. Można ją pobierać do ukończenia 25. roku życia, jednak jeżeli 25. urodziny przypadną na ostatnim roku studiów, renta będzie wypłacana aż do ich zakończenia. Brak zaświadczenia o kontynuacji nauki spowoduje, iż ZUS uzna, iż student zakończył edukację, co będzie podstawą do wstrzymania wypłaty renty.
Info: ZUS