Stypendia dla prawników? Konkursy dla prawników? Tak, istnieją takie! Rozwijając karierę prawniczą, od studiów po praktykę zawodową, napotykamy liczne wyzwania, w tym także finansowe. Wysokie koszty edukacji, specjalistycznych kursów i szkoleń często stanowią barierę dla wielu ambitnych osób. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, ponieważ dostępne są liczne programy stypendialne oraz konkursy. Oferują one wsparcie finansowe i możliwości rozwoju zarówno studentom prawa, jak i praktykującym prawnikom. W tym artykule przedstawimy Wam dostępne opcje wsparcia, które pomogą osiągnąć sukces zawodowy w tej dziedzinie.
Stypendia dla prawników (obecnych i przyszłych)
Stypendia Fundacji „Prawo do pomocy” dla studentów prawa
Jakie opcje mają studenci prawa? Możecie zgłaszać się do programów stypendialnych prowadzonych przez Uczelnie (stypendia dla najlepszych studentów, stypendia socjalne czy stypendium rektora) oraz programów stypendialnych prowadzonych przez inne instytucje. Pamiętajcie także o opcji stypendiów pomostowych.
Jeżeli chodzi o wsparcie finansowe dedykowane studentom prawa, bądźcie na bieżąco z ofertą Fundacji „Prawo do pomocy”. Rokrocznie od kilku lat udziela ona stypendiów studentom prawa, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Aplikacje na 2024 rok przyjmowane są do 26 sierpnia 2024 roku.
Fundusz Stypendialny im. Anny Manz
Ta wyjątkowa inicjatywa – Fundusz Stypendialny im. Anny Manz – została stworzona z myślą o wsparciu przyszłych radców i radczyń prawnych, którzy zmagają się z ograniczeniami finansowymi. Osoby, które, po pierwsze, zdały egzamin wstępny do aplikacji radcowskiej w OIRP w Warszawie w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, oraz, po drugie, rozpoczynają pierwszy rok aplikacji radcowskiej mogą stać się stypendystami tego programu. Warto zadbać o odpowiednio wysoką średnią ocen z ukończonych studiów prawniczych – na poziomie co najmniej 4,0. Stypendyści otrzymają pełne pokrycie corocznych opłat aplikacyjnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie przez trzy lata. Dodatkowo, zwracane są opłaty za egzamin wstępny i zawodowy.
Aplikacje w 2024 roku są przyjmowane od 30 września do 10 października 2024 roku. Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące procesu aplikacyjnego i wymagań, znajdziecie na oficjalnej stronie Funduszu.
Konkursy dla prawników
O ile stypendiów dedykowanych prawnikom jest niewiele, nie brakuje konkursów, zwłaszcza tych na prace dyplomowe. Poniżej przedstawiamy Wam kilka najaktualniejszych przykładów.
I edycja konkursu na pracę magisterską na temat prawa innowacji finansowych (FinTech)
Konkurs dla prawników, którzy napisali pracę magisterską z zakresu prawa informacji finansowych (FiTech). Co najważniejsze – do konkursu możecie przesłać prace obronione między 1 maja 2022 r. a 15 lipca 2024 r. Termin przesyłania prac i dokumentów, potrzebnych o udziału w Konkursie upływa 20 lipca 2024 roku.
Konkurs na pracę na temat prawa znaków towarowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawa antymonopolowego
Do konkursu możecie zgłaszać prace naukowe dotyczące prawa znaków towarowych, prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji lub prawa antymonopolowego. Mogą to być prace magisterskie, doktorskie lub habilitacyjne, monografie naukowe lub inne prace o charakterze naukowym. Prace muszą być obronione nie wcześniej niż cztery lata przed dniem ogłoszenia danej edycji Konkursu. W obecnej, pierwszej edycji konkursu, zgłoszenia możecie przesyłać do 30 września 2024 roku.
Konkurs na najlepsze prace magisterskie z prawa handlowego
XXVI edycja tego konkursu odbyła się już w 2024 roku, z pewnością można jednak liczyć na przyszłe edycje. Konkurs organizowany jest przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. – wydawcę miesięcznika „Przeglądu Prawa Handlowego” oraz redakcję owego miesięcznika. Do konkursu zgłosicie prace dyplomowe obronione wyłącznie w roku akademickim poprzedzajacym konkurs.
Konkurs na pracę z zakresu prawa o notariacie i prawa cywilnego
Konkurs organizowany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej i Radę Programową miesięcznika Rejent. Skierowany jest do osób, których praca magisterska dotyczyła prawa o notariacie oraz prawa cywilnego związanego z wykonywaniem czynności notarialnych, a także ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 31 października 2024 roku. W tegorocznej, czwartej już edycji konkursu, prace dyplomowe zgłosicie do 31 października 2024 roku.
Konkurs prac licencjackich, magisterskich, doktorskich i dyplomowych im. prof. Remigiusza Bierzanka
Jest to konkurs prowadzony przez Komisję ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, działającą przy Zarządzie Głównym PCK. Co roku nowa edycja pozwala studentom i absolwentom prawa, stosunków międzynarodowych i innych pokrewnych nauk powalczyć o tytuł laureata. Wybierana jest najlepsza praca licencjacka, magisterska, doktorska lub dyplomowa dotycząca międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych lub Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W XXV edycja Konkursu im. Prof. Remigiusz Bierzanka możecie przesyłać prace obronione w okresie od kwietnia 2023 r. do października 2024 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 października 2024 r.
Podsumowanie
Studia prawnicze oraz rozwój kariery w tej dziedzinie mogą być kosztowne, ale możecie skorzystać z wielu możliwości wsparcia finansowego. Zarówno studenci prawa, jak i praktykujący prawnicy mają dostęp do różnorodnych stypendiów akademickich, socjalnych oraz tych oferowanych przez prywatne fundacje i organizacje. Dzięki temu wsparciu możecie skupić się na nauce i rozwoju zawodowym bez obciążeń finansowych.
Praktykujący prawnicy mogą również korzystać z programów wsparcia finansowego i rozwojowego, które umożliwiają dalsze kształcenie oraz specjalizację w wybranych dziedzinach prawa. Możecie brać udział w licznych konkursach na prace dyplomowe i naukowe, które dają szansę na zdobycie prestiżowych nagród i uznania w środowisku prawniczym. Dzięki tym możliwościom znajdziecie odpowiednie wsparcie i szanse na rozwój kariery, niezależnie od etapu, na którym w tej chwili jesteście.