Kraków. Odnowiono nagrobki powstańców warszawskich (ZDJĘCIA)

krknews.pl 5 miesięcy temu
31 lipca 2024 r., w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcenia nowych nagrobków dwóch powstańców: Czesława Ostrowskiego i Zbigniewa Stefana Michnowicza. Remont obu grobów sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Nowe nagrobki poświęcił o. Jerzy Pająk, kapelan małopolskich środowisk niepodległościowych, a posterunki honorowe wystawił 6. Batalion Logistyczny 6. Brygady Powietrznodesantowej.
Czesław Ostrowski urodził się 15 lipca 1920 r. w Warszawie. Był synem Władysława i Agnieszki. Mieszkał na warszawskiej Woli przy ulicy Chłodnej. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Nosił pseudonim „Tadeusz”. W stopniu plutonowego brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc na terenie Śródmieścia w szeregach Zgrupowania „Harnaś”, w kompanii „Genowefa”.

Został ranny. Wraz z innymi ewakuowanymi pacjentami Szpitala Ujazdowskiego na początku października 1944 r. trafił do Milanówka, a stamtąd do Krakowa. 4 grudnia 1944 r. zmarł w szpitalu jezuitów w wyniku odniesionych ran. Wśród kilku przyczyn śmierci wymieniono m.in. ranę postrzałową prawego podudzia.

Zbigniew Stefan Michnowicz urodził się 22 lutego 1921 r. w Warszawie. Był synem Włodzimierza i Wandy. Mieszkał na warszawskiej Pradze przy ul. Targowej. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc w szeregach kompanii ochrony Sztabu Obszaru Warszawskiego AK „Koszta” na terenie Śródmieścia Północnego.

Został ranny w czasie walk z Niemcami. Leczony był w szpitalu polowym przy ul. Złotej 22 w Warszawie, a następnie w Szpitalu Ujazdowskim. Zmarł 25 października 1944 r. na skutek wycieńczenia organizmu i odniesionych ran, podczas transportu pacjentów do Krakowa.

Fot. IPN Kraków

Idź do oryginalnego materiału