Kresowy konkurs dla młodzieży i dorosłych – poznaliśmy wyniki

opolska360.pl 1 miesiąc temu

Konkurs „Opowiem Ci o Kresach” adresowany do mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Polegał na odnalezieniu w swoim najbliższym otoczeniu, opracowaniu i opisaniu pamiątek kresowych lub niepublikowanych dotąd wspomnień i relacji z Kresów i o Kresach, w formie pracy pisemnej wraz z dokumentacją fotograficzną ze szczególnym uwzględnieniem powojennych losów rodzin kresowych na Śląsku.

Rodziny w momencie przełomowym

– Pokazuje on rodziny kresowe w momencie dla ich życia przełomowym – mówiła dr Agnieszka Misiurska, członkini komisji konkursowej. – Obliczyłam trasę, jaką przebyli moi przodkowie mieszkający w województwie lwowskim na Dolny Śląsk. To było około 650 km. Ale na Pomorze, do Słupska trzeba było jechać 840 km. A czasem – na Ziemię Lubuską trzeba było przejechać około tysiąca kilometrów.

– Na konkurs „Opowiem Ci o Kresach” w tym roku wpłynęły 34 prace – dodała pani doktor. – Podzieliliśmy uczestników na cztery grupy: I – uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, II – uczniowie szkół średnich, III – pełnoletnie osoby dorosłe. Wzbogaciliśmy konkurs o kategorię IV, otwartą, dając możliwość – idąc za nowoczesnością – przygotowania prezentacji multimedialnych.

Nagrody laureatom nagród i wyróżnień wręczali Jolanta Ilnicka, prezes Zarządu Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy oraz dr Krzysztof Kleszcz, zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu i przewodniczący komisji konkursowej.

Konkurs „Opowiem Ci o Kresach” – Nagrodzeni i wyróżnieni

Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej:

  • I miejsce – Jan Dwojak, Janowice Wielkie,
  • II miejsce – Krzysztof Świętoń, Przedborowa,
  • III miejsce – Magdalena Kossowicz, Jaroszów.

Wyróżnienia: Natalia Poznańska, Szydłowice; Bartosz Steciuk, Krzyżowa; Piotr i Paweł Kudyba, Jełowa; Filip Bednarek, Milicz.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

  • I miejsce – Iga Godzieba, Lubin,
  • II miejsce – Weronika Skoczylas, Szaszorowice,
  • III miejsce – Hanna Kałużka.

Wyróżnienia: Hubert Stańczyk, Zawadzkie; Aleksander Bugaj, Krosnowice; Franciszek Basiński, Sadków; Piotr Faluta, Parchów; Zuzanna Mordarska, Karłowice.

Pełnoletnie osoby fizyczne:

  • I miejsce – Jacek Szumański, Nysa,
  • II miejsce – Aleksandra Seń, Wrocław,
  • III miejsce – Adela Jacyszyn, Krzeszów.

Wyróżnienia: Irena Kalend, Katarzyna Szczepaniak, Opole.

Kategoria otwarta

  • I miejsce – Michał Antoni Szarna, Polanica Zdrój,
  • II miejsce – Dawid Kasperski, Jakubowo Lubińskie,
  • III – miejsce Antonina Kubanek, Wrocław.

Komisja konkursu „Opowiem Ci o Kresach” przyznała wyróżnienie poza konkursem, za szczególne walory, dla poniższych prac: Hanna Chmielowska, Oleśnica i Bartosz Moczulski, Siechnice.

Listy gratulacyjne wraz z drobnymi upominkami otrzymali nauczyciele: Mariola Krac, Kamil Kubacki, Dariusz Gołębiowski, Elżbieta Sołtysiak i Ewa Skura-Prajel.

Konkurs „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia ojca

– Mój tato, Stanisław Szumański, lwowiak urodził się w roku 1930 – opowiada „O!Polskiej” zwycięzca kategorii uczestników pełnoletnich Jacek Szumański. – Na zawsze opuścił Lwów w 1934. Ze Lwowa wyjechał do Stryja. Rodzina chciał go uchronić przed wywózką na roboty do Niemiec. A kiedy po raz drugi na teren Polski wkroczyła Armia Czerwona, wysłano go pod opieką dziadka i ciotki na Zachód. Kiedy w 1946 także jego rodzice byli zmuszeni opuścić Lwów, tato z dziadkiem odnaleźli ich w Nysie.

– Wiele lat później – mając 72 lata – tato pierwszy raz opisał swoje wojenne i powojenne historie. Był rok 2002. Dwanaście lat później, kiedy ja pisałem książkę o rodzinie Szumańskich, poprosiłem ojca o wspomnienia. Napisał je na komputerze, nie powtarzając ani tego, co sam już raz zapisał, ani rzeczy, które znał z mojego brudnopisu. Nie zrobił żadnych błędów rzeczowych, ortograficznych ani stylistycznych. Te jego wspomnienia bardzo pasowały do tematu konkursu. Nie zmieniałem ich. Poprzedziłem jego wspomnienia krótkim wstępem o ojcu i opatrzyłem je przypisami. Wyciąłem tylko jeden krótki fragment, by objętość pracy była zgodna z regulaminem.

Przed uroczystością wręczenia nagród w konkursie „Opowiem Ci o Kresach” uczestnicy mogli wysłuchać bardzo ciekawej rozmowy profesora Piotra Pałysa (Instytut Śląski) z prof. Grzegorzem Hryciukiem, historykiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książki „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków (1944 – 1946)”.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału