"Krzywdzące czy wręcz dyskryminujące". Kościół o przesądzonych zmianach w nauce religii

mamadu.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Od wrześniu 2024 r. lekcje religii będą mogły odbywać się w grupach uczniów z różnych klas. fot. Wojciech Olkusnik/East News


"Bardzo smuci fakt, iż zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną", pisze w swoim oświadczeniu Komisja Wychowania Katolickiego KEP w odpowiedzi na rozporządzenie MEN zmieniające warunki i sposób organizowania nauki religii. Zmiany wejdą do szkół we wrześniu.


Kolejna odsłona kłótni o lekcje religii w szkołach to wynik opublikowanego pod koniec lipca rozporządzenia MEN. Dokument wyszczególnia zmiany, które wejdą w życie już od września 2024 r. Nie podoba się to Komisji Wychowania Katolickiego KEP, która w wydanym oświadczeniu zgłasza swój sprzeciw i podkreśla, iż resort edukacji nie uwzględnił postulatów Kościoła.

Co się zmieni w lekcjach religii w szkole?


Przypomnijmy, iż zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły lub przedszkola będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Rozporządzenie precyzuje, iż w przypadku szkół podstawowych w grupy można będzie połączyć tylko uczniów z tego samego etapu edukacyjnego, czyli uczniów klas 1-3, klas 4-6 oraz klas 7-8. Maksymalna liczba uczniów, którzy mogą uczestniczyć w lekcji religii to 25 dla dzieci przedszkolnych i z klas 1-3 oraz 28 dla starszych uczniów.

Naruszenie prawa oświatowego


Łączenie klas budzi sprzeciw Komisji Wychowania Katolickiego KEP, która w swoim oświadczeniu stwierdza, iż proponowane zmiany są "krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii".

Duchowni podkreślają też, iż zmiany zostały wprowadzone "bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe".

Prośba do rodziców


"Prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie", apelują duchowni. "Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole 'TAK dla religii w szkole' podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki", czytamy w oświadczeniu.

Rozporządzenie MEN wchodzi w życie 1 września 2024 r., od kolejnego września planowane jest zmniejszenie liczby lekcji religii w szkołach do 1 tygodniowo.

źródło: PAP


Idź do oryginalnego materiału