Kapituła Nagrody Korfantego wybrała tegorocznych laureatów, wśród nich ważna instytucja kultury, muzyk i naukowczyni. Nagrodę od 1993 roku przyznaje Związek Górnośląski, a w kapitule zasiadają między innymi: Irena Lipowicz, Grzegorz Franki, Halina Bieda, Mirosław Sekuła czy Andrzej Klasik i bp Marian Niemiec.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to katowickie muzeum usytuowane na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Poświęcone jest przede wszystkim pamięci ofiar pacyfikacji kopalni, która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego. Muzeum staje się coraz bardziej centrum szerszej debaty o historii walki o wolność oraz miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą dowiedzieć się o realiach PRL-u.
Mirosław Kaszuba od lat dziecięcych związany był z górniczymi orkiestrami. Mimo, iż edukację muzyczną rozpoczynał od akordeonu, to już jako nastoletni chłopak grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Ministerstwa Górnictwa – Orkietrze KWK Wawel w Rudzie Śląskiej, gdzie pod okiem kapelmistrza Augustyna Kozioła stawiał pierwsze kroki w grze na klarnecie. Orkiestra KWK Śląsk w Rudzie Śląskiej była pierwszą orkiestrą, którą prowadził. Następnie były to: orkiestra KWK Wesoła i orkiestra KWK Wujek. Dziś jest dyrektorem Orkiestry Reprezentacyjnej PGG. Mirosław Kaszuba to również założyciel i dyrygent Happy Big Bandu, który w 2025 roku będzie obchodził rocznicę 35-lecie istnienia, a 12 lat temu w Nowym Jorku zdobył Grand Prix na Wind Band Festival.
Dr hab. prof. UO Dorota Świtała-Trybek to członkini Rady Naukowej Uniwersytetu Opolskiego, wiceprzewodnicząca Rady Wykonawczej ds. badań i praktyk kulturowych Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej (International Organization of Folk Art – IOV) Sekcja Polska. Zajmuje się między innymi tematami: antropologii jedzenia, religijność i pobożność ludowa czy materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym Śląska.
– Cieszę się, iż ponownie członkowie Kapituły byli dość zgodni w swej decyzji. Tegoroczni laureaci reprezentują różne dziedziny naszego życia społecznego na Górnym Śląsku, ale to, co ich łączy to przekazywanie kolejnym pokoleniom naszej historii i naszych tradycji – stwierdził Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego i sekretarz Kapituły Nagrody Korfantego.
Uroczystość uhonorowania laureatów odbędzie się w piątek 22 listopada br. w Suszcu koło Pszczyny i będzie połączona z świętowaniem XXXV-lecia Związku Górnośląskiego.