Łacińskie śpiewy, namaszczenie olejem i hołd ludu. W czwartek widowisko historyczne w katedrze

moje-gniezno.pl 6 godzin temu

Zapraszamy w czwartek 24 kwietnia do katedry gnieźnieńskiej na widowisko historyczne przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształtującego pt. „Koronacja księcia Bolesława na króla Polski”. Wydarzenie jest godne uwagi, przybliży bowiem oglądającym obrzęd koronacyjny w oparciu o wskazania Pontyfikału Rzymskogermańskiego z X wieku.

W inscenizacji wystąpi ponad stu młodych aktorów w strojach z epoki. Będzie można usłyszeć łacińskie śpiewy oraz oryginalne formuły koronacyjne zaczerpnięte ze wspomnianego Pontyfikału Rzymskogermańskiego, który był szeroko używany w średniowieczu i zawierał ryty m.in. święceń, błogosławieństw, celebracji, w tym również tych z namaszczeniem króla. Bo koronacja była obrzędem liturgicznym, podczas którego wybrzmiewały podniosłe antyfony, przyrzeczenia władcy i aklamacje składane przez zebrany lud. Kulminacyjnym elementem rytu było namaszczenie świętym olejem, poprzedzone modlitwą konsekracyjną. Następnie królowi wręczano regalia. Pierścień otrzymywał, aby pamiętać o zobowiązaniach podjętych wobec ludu i Kościoła. Miecz i berło dla wykonywania dzieł wiary, sprawiedliwości i dobroci. Wreszcie na głowę monarchy arcybiskup nakładał koronę – symbol majestatu króla. Po jej nałożeniu monarcha był prowadzony do tronu, otrzymywał pocałunek pokoju od arcybiskupa, a lud i wszyscy zebrani składali mu homagium czyli hołd symbolizujący oddanie się jego władzy. Jak wyglądały te wręczone Bolesławowi Chrobremu możemy sobie jedynie imaginować albo przyjść na spektakl licealistów i zobaczyć, co oni wymyślili.

Inscenizacja rozpocznie się o 18.00, po zakończeniu Mszy św., którą w intencji Ojczyzny odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dodatkowo przed katedrą zaprezentowana zostanie wystawa rękodzielnicza z epoki. Ponadto każdy uczestnik otrzyma talary z najstarszym wizerunkiem orła.

Zapraszamy wszystkich, wstęp jest WOLNY

Idź do oryginalnego materiału