Legitymacje uczniów stracą ważność od razu po maturze? Za złamanie prawa grozi mandat do 5000 złotych

gazeta.pl 1 tydzień temu
Czy uczeń, który właśnie zdał maturę, nie może już korzystać ze zniżek uczniowskich? A jeżeli tak, to do kiedy konkretnie? To koniecznie trzeba wiedzieć o legitymacjach szkolnych, bo złamanie przepisów grozi surową karą finansową.
Każdy uczeń zarówno szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej ma obowiązek posiadania legitymacji szkolnej. I to nie tylko dlatego, iż jest to identyfikator dziecka. Ten dokument upoważnia do zniżek w środkach transportu publicznego i nie tylko. A co w przypadku uczniów klas maturalnych? Do kiedy w ich przypadku legitymacja szkolna pozostało ważna i umożliwia korzystanie ze wspomnianych zniżek? Wyjaśniamy zawiłości prawne.
REKLAMA


Zobacz wideo Prawo Marcina: jeżeli w jakichś szkołach są łamane prawa ucznia, to tam namawiam do buntu [AUTOPROMOCJA]


Legitymacja szkolna dla maturzystów. Jest ważna do tego konkretnego momentu
Czy legitymacja szkolna w przypadku uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych jest ważna jeszcze po maturze? Jak się okazuje jak najbardziej, ale do ściśle określonego momentu. Jak podaje serwis Samorząd.Infor.pl, jest to 31 sierpnia roku kalendarzowego, w którym uczeń kończy ostatnią klasę liceum, technikum czy szkoły branżowej. Stąd do tego dnia może korzystać ze zniżek przysługujących uczniom. Jednak 1 września już niekoniecznie. jeżeli maturzysta idzie na studia od 1 października danego roku kalendarzowego, to status ucznia jest przedłużany do końca września. Z kolei w przypadku osób, które nie zamierzają kontynuować nauki, ich status ucznia kończy się z początkiem września danego roku kalendarzowego.


Legitymacja szkolna dla maturzysty. Jakie są konsekwencje korzystania z nienależnych zniżek?
Jak już wspomnieliśmy, status ucznia maturzysta ma do końca sierpnia, chyba iż będzie studiował od października, wtedy jest ten czas wydłużony o miesiąc. A co grozi osobie, która przez cały czas korzysta z nieważnej już legitymacji szkolnej? Niestety konsekwencje mogą być poważne. Jak czytamy na portalu Infor.pl, kara za korzystanie z takiego dokumentu to "40-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego określonego w taryfie przewoźnika". To w wielu przypadkach może oznaczać mandat w wysokości choćby pięciu tysięcy złotych. Dlatego nie warto ryzykować i dla nieco tańszego biletu korzystać z już nieważnej legitymacji szkolnej.
Idź do oryginalnego materiału