Dziś w murach naszego liceum odbyły się wyjątkowe zajęcia – warsztaty pt. „Adaptacja Kulturowa”, realizowane w ramach projektu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia poprowadzili dwaj niezwykli goście – zagraniczni studenci tej uczelni: pochodzący z Iranu Alireza Esfahani, student trzeciego roku studiów I stopnia na kierunku Aviation Management oraz pochodzący z Zimbabwe Gary Kagande, student trzeciego roku studiów I stopnia na kierunku International Business Management. Podczas swoich prezentacji opowiedzieli uczniom o kulturze, zwyczajach w ich krajach, a także przedstawili wiele ciekawostek.
Podczas zajęć nasi uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoje horyzonty, ale też z bliska przyjrzeć się wyzwaniom i doświadczeniom związanym z życiem w nowej kulturze. Goście – z ogromnym zaangażowaniem i otwartością – opowiadali o swoich krajach, tradycjach, codziennym życiu, ale też o trudnościach, jakie napotkali, adaptując się do rzeczywistości europejskiej. Nie zabrakło również humoru, ciekawostek i inspirujących historii, które wzbudziły szczere zainteresowanie naszych uczniów.
Zajęcia były prowadzone w języku angielskim, co stanowiło doskonałą okazję do praktycznego wykorzystania języka obcego w naturalnym, żywym kontekście. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z osobami pochodzącymi z odległych zakątków świata, uczniowie nie tylko przełamali bariery językowe, ale również kulturowe – zyskując nową perspektywę i większą otwartość na różnorodność.
Projekt „Adaptacja Kulturowa” to inicjatywa mająca na celu kształtowanie postaw empatii, tolerancji i globalnej świadomości wśród młodych ludzi. Dzisiejsze zajęcia pokazały, jak ważna i cenna jest bezpośrednia rozmowa z „innym” – tym, który przychodzi z odmiennym bagażem kulturowym, ale jednocześnie może stać się inspiracją i impulsem do refleksji nad własnym miejscem w świecie.
Dziękujemy WSIiZ w Rzeszowie za możliwość udziału w tym wartościowym projekcie, a naszym gościom – za szczerość, otwartość i niesamowitą energię! To była lekcja, która poszerza nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim serca.