Lekcja z Chrobrym

rc.fm 2 dni temu

Najpierw pracują w skryptorium – przepisują fragmenty średniowiecznych kronik, później przy prasie Gutenberga, a na koniec spotykają się z... Bolesławem Chrobrym, z którym mogą porozmawiać – to scenariusz żywych lekcji historii, w których mogą wziąć udział uczniowie z regionu. Organizuje je Mieczysław Machowicz, rekonstruktor i historyk.

„Wydaje mi się, iż najważniejszym celem jest pobudzenie zainteresowania. Tu nie chodzi o to, żeby dzieci pamiętały daty, żeby cytowały fragmenty kronik z pamięci, ale o to, żeby pobudzić pasję do historii. Pokazać ją z innej strony. Tutaj dzieci mogą pewnych rzeczy niemalże dotkąć. Mogą np. dotkąć uzbrojenia, prasy Gutenberga czy repliki Drzwi Gnieźnieńskich, co normalnie jest praktycznie niemożliwe” - powiedział Machowicz.

Oferta edukacyjna przygotowana jest z okazji tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Jak podkreślają nauczyciele, z takiej żywej lekcji historii uczniowie mogą wynieść dużo więcej niż siedząc w ławce szkolnej.

„Dla nich to jest nowe doświadzczenie, pomimo iż na lekcjach mówi się o tym jak powstawały księgi w średniowieczu to jednak umaczanie tego gęsiego pióra w atrmencie, bez długopisów, to uczenie cierpliwości, dokładności, precyzji daje obraz wycinka życia w czasach minionych” - powiedziała radiuCENTRUM Wioletta Janiszewska, nauczycielka Edukatora. Według źródeł do koronacji doszło do niej 18 kwietnia 1025 roku, najprawdopodobniej w Niedzielę Wielkanocną.

na fot.: Mieczysław Machowicz / wciela się w postać Bolesława Chrobrego

Autor:

Personalia

e-mail gorcewicz@rc.fm

Nazwisko:

Górcewicz

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału