Liceum "stawia na przyszłość" uczniów. Ale uczennice zostawia w średniowieczu

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: [zdjęcie ilustracyjne] Uczniowie I LO w Świeciu mają większe szanse na staż od swoich koleżanek. Bo są mężczyznami. fot. 123rf


Staż zawodowy w liceum? Młodzież ma szansę sprawdzić się w środowisku zawodowym, zdobyć doświadczenie, wyjść poza ramy statusu ucznia, a do tego zarobić trochę pieniędzy. Brzmi dobrze, przynajmniej na papierze.


I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu ogłosiło nabór na staż zawodowy dla swoich uczniów.

W ramach rekrutacji można otrzymać dodatkowe punkty m.in. za wysoką średnią ocen oraz za… bycie mężczyzną.

W reakcji na krytykę internautów liceum odpowiada: tak chciał Urząd Marszałkowski w Toruniu.


Na trwający 20 dni staż może dostać się 30 uczniów liceum. W tym czasie uczniowie przez 7,5 godziny dziennie będą wykonywać prace biurowe na terenie powiatu świeckiego. Dostaną też wynagrodzenie: 1750 zł.

Jeśli jednak jesteś uczennicą I LO w Świeciu, choćby taką z wybitnymi wynikami w nauce, możesz obejść się smakiem. Powód? Stary jak świat: nie jesteś chłopcem. A to właśnie bycie mężczyzną jest wysoko premiowane przy naborze do stażu zawodowego ogłoszonego przez szkołę.

Dodatkowe punkty za bycie mężczyzną


W poście zamieszczonym przez szkołę na Facebooku czytamy, iż w rekrutacji do stażu można otrzymać dodatkowe punkty za:

"wysoką średnią ocen z przedmiotów ogólnokształcących (≥ 4,0) – maks. 5 pkt


płeć: mężczyzna – 5 pkt


obszar wiejski: uczeń/uczennica zamieszkujący/-ca na terenach wiejskich - 5 pkt".



To nie my, to wina urzędu!


W komentarzu pod postem o naborze na staż liceum wyjaśnia, iż dodatkowe punkty dla mężczyzn w rekrutacji to wymóg Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu i bez tego wniosek o dofinansowanie zostałby odrzucony. Takie stanowisko Urzędu Marszałkowskiego ma wynikać z faktu, iż w liceach uczy się więcej dziewczyn niż chłopców, mamy więc do czynienia z nierównością płci. I LO w Świecku cytuje odpowiedź Urzędu (pisownia oryg. – przyp.red.):

"Ze względu na zidentyfikowane nierówności płci, mężczyźni będą preferowani w rekrutacji na zajęcia w liceach, należy zamienić kryterium dodatkowe dla LO z: kobiety, na: mężczyźni". Dalej szkoła wyjaśnia: "We wniosku aplikacyjnym proponowane było kryterium płeć: kobieta, ale nie zostało ono uwzględnione przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, jak wskazano powyżej".

Lepsza i gorsza płeć


Premiowanie mężczyzn w naborze do stażu wzbudziło silne emocje wśród internautów. Co ciekawe, prym w dyskusji na Facebooku wiodą właśnie mężczyźni, niektórzy o wiele mówiących nickach ("Obywatele Drugiej Kategorii", "Stop dyskryminacji mężczyzn"), którzy punktują, iż kobiety od lat mają fory przy projektach Unii Europejskiej i wytykają paniom, iż mogą przejść na emeryturę wcześniej niż mężczyźni.

Czyli wszystko ok i wreszcie jest sprawiedliwie? Nie! jeżeli na etapie nauki w szkole średniej, dziewczynom pokazuje się, iż ich starania i dobre oceny są nieważne, to coś tu nie działa, jak powinno. Podobnie byłoby, gdyby przeszedł początkowy zapis z premiowaniem kobiet w tej rekrutacji. Czy naprawdę nie można było tego przeprowadzić bez różnicowania na lepszą i gorszą płeć?

Dziewczyny z I LO, padło na Was w tym rozdaniu, ale nie martwcie się. Przecież jakoś to będzie. Zawsze możecie urodzić dużo dzieci i iść na wychowawczy, wasi koledzy nie mają takich możliwości. I nie zapominajcie o tych dodatkowych punktach w branży IT i projektach unijnych, o których tak głośno pod postem I LO na Facebooku krzyczą konta o nazwach wskazujących na uciśnienie mężczyzn.

Jeśli oczywiście jeszcze będzie wam się chciało, a akcje takie jak ta ze Świecia nie podetną wam skrzydeł.

Idź do oryginalnego materiału